Aylarca konuştuk ve 15 Eylül Perşembe sabahı erken saatlerde gerçekleşti.

Ethereum Birleştirmeyi Kaldırdı – Şimdi En Ünlü Altcoini Neler Bekliyor?

Aylarca konuştuk ve 15 Eylül Perşembe sabahı erken saatlerde gerçekleşti. Yıllarca etkinliğe hazırlandıktan sonra Ethereum, işlemleri işlemek için bir Proof-of-Stake konsensüsü kullanmasını sağlayan çarpıcı teknik yükseltmeyi tamamladı.

Birleştirme adı altında bilinen yükseltme, zincirin karbon emisyonlarını %99'un üzerinde azaltmayı ve kripto pazarına yeni işlevler getirmeyi amaçlıyor. Kripto uzmanları, yükseltmeyi uçuşun ortasında bir jet motorunu değiştirmek ve bunu sorunsuz yapmakla karşılaştırıyor.

Ancak etkinlik sorunsuz geçti çünkü Ethereum geliştiricileri yükseltmeyi titizlikle planladı ve birkaç ay boyunca titizlikle test etti. Pete Rizzo gibi Bitcoin meraklıları bile, kripto piyasası, kuruluşların destek sunmak yerine birbirleriyle savaşmayı tercih ettiği rekabetçi bir yer olsa bile, topluluğa zarif jestlere yer olduğunu gösteren teknik güncellemeyi övdü.

En değerli ikinci dijital madeni paranın piyasa değerine göre yükseltilmesi yıllar içinde yapıldı ve neyse ki yerel token için fiyat düşüşünü tetiklemedi. Birleşmeden hemen sonra, ETH'nin fiyatı sabit kaldı ve ertesi gün, teknolojik revizyondan önceki fiyata kıyasla yalnızca %5'lik bir düşüş kaydetti. Birleştirmeden sonra ETH'nin nasıl satın alınacağına dair öneriler arayan yeni başlayan yatırımcıların sayısı, hata yapmadıklarından emin olmak istedikleri için arttı.

Birleştirmeye Genel Bakış

Kripto pazarında Birleştirmenin kapsamını tartışmadan önce, yükseltmenin Ethereum için ne anlama geldiğini tam olarak anlayalım. Ethereum vakfı, süreci açıklamak için ilginç bir benzetme kullandı. Yeni ve daha performanslı bir motor yaptıklarını ve kapsamlı bir şekilde test ettikten sonra daha verimli hale getirmek için uçan gemiye kurduklarını belirttiler. Eski motoru neden değiştirdiler? Ethereum'un 2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana kullandığı blok zinciri Mainnet, işlemleri ve diğer işlemleri tamamlamak için iş kanıtı konsensüsüne dayanıyordu ve bilgisayarların yeni bloklar oluşturmak ve ödüller kazanmak için karmaşık hesaplamaları çözmesini gerektiriyordu. Geleneksel kripto madenciliği yöntemi (Bitcoin dahil olmak üzere diğer birçok blok zincirinin kullandığı) güvenlidir, ancak oldukça enerji yoğundur. Ethereum, tüm bir ülkenin aynı zaman diliminde kullandığı yıllık aynı miktarda enerji tüketir.

Birleştirme, Ethereum'un blok zincirinin %99 daha az enerji kullanarak çalışmasını sağlayan bir alternatife geçmesine izin verdi. Bloklar inşa etmek isteyen doğrulayıcılar artık elektrik harcamak yerine kişisel kripto paralarını tehlikeye atıyor. Stake süreci, doğrulayıcıların kripto para birimi karşılığında bilgileri doğrulamak için rastgele seçildiğini ima eder. Doğru bilgiyi teyit edemezlerse, hisselerini kaybederler.

Ethereum geliştiricileri, Mainnet ağına paralel olarak çalışan Beacon zincirinde yaklaşık iki yıl boyunca Merge'nin arkasındaki teknolojiyi test etti. Birleştirme, Ethereum'un herhangi bir işlevini etkilemeden tüm bilgileri Mainnet'ten Beacon zincirine aktardı.

Birleştirmeden Sonra Ne Beklenir?

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Birleştirme sonrası dönemde altcoin için neler beklediğini açıkladı. Ağın hala diğer temel aşamaları (Surge, Verge, Purge ve Splurge) tamamlaması gerektiğinden, yükseltmenin Birleştirmeden sonra yalnızca %55'inin tamamlandığını belirtti.

The Surge, Ethereum'un daha ölçeklenebilir ve genişletilebilir olmasını sağlayan ve toplamalar ve parçalama gibi katman 2 ürünlerinin oluşturulmasını kolaylaştıran sistemlerin başlatılması anlamına gelir. Geliştiricilerin Ethereum ağını kullanmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Parçalama, blok zinciri içindeki verileri mini blok zincirlere bölerek ölçeklenebilirliğini artırmak için ekosistemi daha küçük parçalara (parçalara) bölecektir.

Verge adı verilen bir sonraki aşama, Merkle kanıtlarını yükselttikleri için ağın ölçeklenebilirliğini de iyileştirmesi gereken Verkle ağaçlarını tanıtacak. Bu yükseltme, güvenilir şifreleme oluşturmak ve veri bloklarını uzun kod dizilerine dönüştürmek için düğüm boyutlarını küçültür ve depolamayı optimize eder.

Son iki aşama olan Tasfiye ve Savurganlık, blok zincirinin artık hisse ispatı konsensüsünü kullandığı blok zincirlerini doğrulama sürecinin verimliliğini artırmak için geçmiş veri miktarını düşürme amacına sahiptir. Ethereum'da daha fazla işlemin işlenmesine izin vermeyi ve ağ tıkanıklığını en aza indirmeyi hedefliyorlar. Vitalik Buterin, beş aşamanın tümü tamamlandığında Ethereum'un saniyede 100.000'den fazla işlem gerçekleştirmesini beklediğini belirtti. Splurge'ın, ekosistemin sorunsuz çalışmasını sağlayan ve hiçbir sorunun kullanıcıların operasyonlarını caydırmasını sağlayan eğlenceli kısım olması gerekiyordu.

Birleşme Bitcoin'i Etkiler Mi?

Birleşme, yalnızca Ethereum'un evrimini değil, tüm piyasayı etkiledi çünkü dijital para birimleri ve blok zinciri fırsatları hakkında farklı düşünmeye kapılarını açtı. Kripto uzmanlarıBir süredir, özellikle kripto piyasasının içinden geçtiği zorlu ayı aşaması ve sektörün son zamanlarda yaşadığı yüksek baskılı aylar ışığında, anlatıda bir değişikliğin gerekli olduğunun farkındaydım. Birçok fiyat yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor ve yatırım portföylerine dijital paralar eklemenin kendilerine bir gecede zenginlik getireceğini umanlar arasında coşku hissi azalmaya başladı.

Ancak uzmanlar, Birleştirmenin getirdiği enerji tasarrufu faydalarının, yükseltmenin getirebileceği çeşitli faydaların farkında olan olgun yatırımcıları ve büyük kurumsal oyuncuları çekebileceğine inanıyor. Bu, Ether'e Bitcoin üzerinde bir avantaj sunabilir ve Flippening anına bir adım daha yaklaşmasını sağlayabilir. Kripto stratejileri, çevreye duyarlı yatırımcıların genel bir zihniyet değişikliği yaşayabileceklerini ve daha önce uğraştıkları engellerle artık karşılaşmadıkları için kripto pazarına katılabileceklerini bile ima etti.

Bununla birlikte, Birleşmenin Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinin çalışma şeklini değiştirip değiştirmeyeceğini söylemek zor. Kripto pazarında sürdürülebilirlik ve enerji tüketimi konusunda birçok endişe var. Bitcoin, çok fazla güç kullanmasıyla bilinir ve uzmanlar, Birleştirmenin Bitcoin geliştiricilerini benzer bir şey denemeye teşvik edeceğine inanmak ister. Etkinlik duyurulmamış olsa bile, diğer blockchain geliştiricileri bunu düşünüyor.

Birleştirme, Kripto Pazarını Daha Yeşil Hale Getirebilir Mi?

İkinci en büyük blok zincirinden hisse kanıtı konsensüsüne geçiş, kesinlikle doğru yönde atılmış bir adımdır. Diğer blok zincirleri örneğini takip eder ve elektrik tüketimini azaltmanın yollarını bulursa, piyasa daha yeşil olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ