Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin'e göre onu en çok para odaklı vakaları kullanan uygulamalar heyecanlandırıyor.

Ethereum, CBDC

Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin'e göre onu en çok para odaklı vakaları kullanan uygulamalar heyecanlandırıyor. Vitalik ayrıca Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ve Dijital Kimlik'i en iyi kullanım örnekleri olarak seçti.

Ethereum, başlangıcından bu yana inanılmaz bir evrim geçirdi. Projenin arkasındaki ekip, gerçek dünyadaki kullanım durumları için kurarken zayıflıklarını gidermek için çeşitli yükseltmeler yaptı. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, birkaç yıl önce blockchain ve Ethereum'un neler yapabileceğine dair görüşünün soyut olduğunu itiraf etti. Ancak artık durum böyle değil. Son sunumunda Vitalik, Ethereum ağında oluşturulan ve dağıtılan çeşitli kullanım durumlarından ilk beşini seçti.

Ona göre, paraya odaklanan vakaları kullanan uygulamalar onu en çok heyecanlandırırken, son yükseltme olan Merge'in geçerliliğini vurguluyor. Son yükseltme, ilgili ücretleri düşürürken işlemleri hızlandırmaya yardımcı oldu.

İyimser ve ZK toplamaları gibi ölçeklendirme teknolojisi hızla ilerliyor. Sosyal kurtarma ve multisig cüzdanları, hesap soyutlama ile daha pratik hale geliyor. Teknoloji geliştikçe bu eğilimlerin ortaya çıkması yıllar alacak, ancak ilerleme zaten kaydediliyor.

DeFi ve Digital Ldentity Ethereum Kurucu Ortağı Listesi

Vitalik ayrıca Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ve Dijital Kimlik'i en iyi kullanım örnekleri olarak seçti. Ona göre, Merkezi olmayan stablecoin'ler şu anda en önemli Defi ürünleri ve sonsuza kadar da öyle kalacak. Defi sektörü, birkaç yıl içinde yaygın olarak benimsendi ve kripto endüstrisine hakim oldu.

Kimlik platformunun, teknoloji konusunda iyimser olmasına rağmen Vitalik'inkinden farklı görüşler üzerinde çalıştığını belirtmek de ilginçtir. Ona göre, dijital kimliği sıfırdan oluşturmak için merkezi çaba yerine merkezi olmayan araçlar gerekiyor. Bununla birlikte, "ENS, SIWE, PoH, POAP'ler ve kimlik ekosistemi üzerine inşa edilen diğer hizmetleri çevreleyen gelişmeyi" övdü.

Tercih ettiği diğer kullanım durumları, DAO'lar ve Hibrit Uygulamalardır. Vitalik, bu sektörlerdeki inanılmaz büyümeyi övdü ve üretkenliği artıracak daha fazla yineleme ve gelişme öngördü.

DAO, insanların daha demokratik, esnek ve verimli yönetişim biçimleri oluşturmak için kripto alanına koydukları umutların ve hayallerin çoğunu yakalayan güçlü bir terimdir.

Ayrıca Maker DAO'dan özel olarak bahsetti ve hükümetin menkul kıymetleri olmayan MKR sahiplerine kalması durumunda birinin MKR'nin yarısını satın alacağını belirtti. Bu kadar büyük bir miktarın satın alınması, teminatın büyük bir bölümünü kendileri için çalarken fiyat kahinlerini manipüle etmek için kullanılabilir. Maker'ın kendini bu tür kötü olaylardan koruduğu küçük projelerde benzer bir şeyin olduğu durumlarda, ek geliştirmeler yavaş yavaş usulsüzlükleri giderecektir. Ayrıca, birkaç uygulamanın tamamen zincir üzerinde bulunmasalar bile güven modellerini geliştirmek için blok zincirinden ve diğer sistemlerden yararlandığına dikkat çekti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ