Bu yazımızda sizlere Ethereum Classic (ETC) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Ethereum Classic (ETC) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi ETC Token

Bu yazımızda sizlere Ethereum Classic (ETC) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic, akıllı sözleşmeleri destekleyen merkezi olmayan bir ağdır.

2013 yılında Vitalik Buterin tarafından oluşturuldu. 2016'daki DAO hackinin ardından, Ethereum topluluğunun birkaç üyesi, işlemleri geri döndürmek (ve fonları DAO katılımcılarına iade etmek) için bir hard-fork fikrini reddetti ve bu da Ethereum ve Ethereum Classic ayrılığına yol açtı.

Ethereum Classic (ETC), ağın orijinal sürümünü korumak için 1.920.000 (20 Temmuz 2016) bloğunda Ethereum'dan ayrıldı ve blok zincirinin değişmezlik temel özelliğini güçlendirdi. Ethereum, 2015'teki ICO'sundan bu yana Proof of Work'e (PoW) güvendi; Ethereum Classic, Temmuz 2015'te çıkarılan ilk (ortak) bloğuyla erken tarihini paylaşıyor.

Ethereum gibi, ağ da ether (klasik) adlı bir kripto para birimi tarafından besleniyor. Akıllı sözleşmeler adı verilen programları yürüten açık kaynaklı, küresel olarak merkezi olmayan bir bilgi işlem altyapısı içerir.

Benzer şekilde, Ethereum Classic, durum değişikliklerini kaydetmek için bir hesap modeline dayanmaktadır. İki tür adrese sahip Ethereum Sanal Makinesi'ne (EVM) dayanır: harici olarak sahip olunan adresler (EOA'lar) ve EVM'de dağıtılan sözleşme adresleri söz konusu

Mart 2020 itibariyle, Ethereum Classic’in hashrate değeri, Ethereum’unkinden çok daha düşük ve zincir içi aktivite seviyesi de Ethereum’unkinden daha düşük. Ethereum'un Proof-of-Work'ten ayrılmayı planlamasıyla (PoS'yi ETH 2.0 ile tanıtmak için), Ethereum Classic, Ethereum'un değişmez Proof of Work versiyonu olarak kalmayı planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ