Ethereum yazılım geliştiricisi ConsenSys, EVM tabanlı zk-rollup çözümünün ayrıntılarını açıklıyor.

Ethereum yazılım geliştiricisi ConsenSys, EVM tabanlı zk-rollup çözümünün ayrıntılarını açıklıyor. Ethereum ölçeklendirme çözümü, daha fazla benimsenmeyi teşvik ederek bir ETH fiyat artışını tetikleyebilir.

Önde gelen Ethereum blockchain yazılım şirketi ConsenSys, sıfır bilgili Ethereum Sanal Makinesi (zkEVM) katman 2 ağı olan ConsenSys zkEVM ağının ayrıntılarını açıkladı.

Şirket, bir blog yazısında, önümüzdeki hafta özel beta testi için Ethereum toplama ağını başlatacağını yazdı. Gönderi, harici kullanıcıların ağa dahil edilmesinin Ocak 2023'te başladığını ekledi. Ayrıca, uzun vadeli planın ağı açık kaynak yapmak olduğunu belirtiyor.

ConsenSys zkEVM ağı, ConsenSys araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) birimi tarafından tasarlanan yeni bir zk toplamasıdır. Solidity akıllı sözleşmelerinin yürütülmesine izin vermek için kanıtlama ve doğrulama için yerel EVM bayt kodunu yönetir. Mevcut birçok zk-toplama çözümü, bu işlemi Ethereum'dan ayrı ağlarda ve diğer programlama dilleriyle gerçekleştirir.

zkEVM ağı, geliştiricilerin alışık oldukları geliştirici araçlarını ve altyapıyı kullanarak zk-rollup'ın avantajlarından yararlanmalarını da sağlar. Bunu, geliştiricilerin ConsenSys'in MetaMask, Truffle ve Infura dahil diğer yazılımlarını kullanırken doğrudan Ethereum kullanıyormuş gibi akıllı sözleşmeleri dağıtmasına ve test etmesine izin vererek yapar.

Test ağı katılımcıları ayrıca belirteçleri köprüleyebilir, belirteçleri aktarabilir ve ekosistem portal sayfasında listelenen konuşlandırılmış dApp'lerle etkileşim kurabilir. Gönderiye göre teste katılmak için bir Infura hesabı gerekiyor. Bu arada, özel betaya katılmak isteyenler, henüz katılmamışlarsa bekleme listesine katılmaya yönlendirilir.

ConsenSys, "zkEVM'nin geliştirici deneyiminin Web3'te yeniliği hızlandırma potansiyeline sahip olup olmadığını öğrenmeyi amaçlıyoruz ve bir sonraki adımımızı bilgilendirmek için topluluktan gelen geri bildirimleri değerlendireceğiz" diye ekledi.

Ölçekleme Çözümleri ETH'yi Yeni Fiyat Zirvelerine Taşıyabilir

Ethereum blok zinciri, ölçeklendirme çözümlerinden büyük ölçüde yararlanmaya devam ediyor. Geliştiriciler, Optimism ve şimdi zkEVM gibi toplama çözümlerinin Ethereum'un ölçeklenebilirliğini 100 kata kadar artırabileceğini tahmin ediyor. Bu, özellikle ağın son zamanlarda bir hisse kanıtı konsensüs mekanizması kullanmaya geçişinde böyledir.

Artan ölçeklenebilirlik, Ethereum'un daha düşük işlem ücretleri ve daha yüksek verim göreceği anlamına da gelir. Bu, Ethereum'un en acil mevcut darboğazlarını çözecek ve ağa daha fazla uyum sağlayacaktır.

Beklenti, Ether (ETH) fiyatının kaybettiği zemini geri kazanacağına dair umutları artırıyor. Basın zamanında ETH, son 24 saatte yüzde 2,2 artışla yaklaşık 1.330 dolardan işlem görüyordu. Daha fazla benimseme, token fiyatını kısa vadede 2.000 doların üzerine çıkarabilir. Sürekli bir fiyat artışı, ETH'nin önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.800 doların üzerine çıkmasına da neden olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ