ConsenSys, birkaç kripto şirketiyle işbirliği içinde, dünya için Ethereum PoS konsensüs protokolü üzerine inşa edilmiş bir iklim platformunu birlikte başlatıyor.

ConsenSys, birkaç kripto şirketiyle işbirliği içinde, dünya için Ethereum PoS konsensüs protokolü üzerine inşa edilmiş bir iklim platformunu birlikte başlatıyor.
Düzenleyici makamlar, kripto madenciliğinin çevre üzerindeki etkileri konusundaki endişelerini sürekli dile getirdiler.
Çok duyurulan Birleşmenin tamamlanmasında çok önemli bir rol oynayan Ethereum tabanlı yazılım firması ConsenSys, devam eden küresel iklim konferansı sırasında Ethereum İklim Platformunu (ECP) birlikte başlatmak için diğer birçok kripto şirketiyle birlikte çalıştı. COP27 olarak adlandırılan COP27, 6-18 Kasım tarihleri arasında Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Küresel İnovasyon Merkezidir.

İklim platformu, Ethereum ağı için geliştirildi ve ekosistemin iki ay önceki Birleşmeden önceki norm olan aşırı enerji talebini azaltmayı hedefliyor.

ConsenSys'in kurucu ortağı ve Ethereum blok zincirinin geliştiricisi Joseph Lubin'e göre amaç, bir miktar sermaye toplamak ve bunu yüksek etkili teknolojilere yatırmak. Lubin, ekibin teknolojik öneme sahip yeni projeler için fon bulmasının ve ne kadar etkili olacaklarını belirlemesinin beklendiğini belirtti.

Birleşmenin tamamlanmasının ardından Ethereum, enerji açısından yoğun iş ispatı (PoW) kullanımını daha enerji verimli hisse ispatı (PoS) konsensüs protokolüne bıraktı. PoW aşamasında Ethereum, deftere daha fazla işlem eklemek için birkaç zorlu bulmacayı tamamlayan madenciler tarafından desteklendi.

PoS ile Ethereum, daha az enerji kullanırken blok zincirindeki işlemleri kolaylaştırmak için doğrulayıcıları kullanır. Birleştirmeden sonra ağ, enerji kullanımını %99,9 oranında büyük ölçüde azalttı.

Lubin'in açıklamasının bir bölümünde şunlar yazıyordu: "Ethereum Birleşmesi, küresel ekonominin daha geniş sektörlerinde iklim değişikliğini azaltmak için çıtayı yükseltti. Kolektif bir hareketle karbon emisyonlarını artırmadan teknolojik yeniliklerin mümkün olduğunu gösteriyor.”

Kripto Madenciliği Hakkında Artan Endişeler

Ethereum'un PoW'dan PoS'a geçişinden önce bile, dijital varlık madenciliği, düzenleyicilerden ve çevre aktivistlerinden artan tepkilere konu oldu. Buna göre, Avrupa Komisyonu Ekim ayında bölgenin önümüzdeki kış ciddi bir enerji kriziyle karşı karşıya kalması durumunda kripto madenciliğini yasaklamayı planladığını açıkladı.

Beklendiği gibi, Avrupa Birliği (AB) gibi düzenleyici kurumlar, blok içindeki PoW faaliyetlerini azaltmanın yollarını öneriyor. Ekim ayında Avrupa Komisyonu, üye ülkelerine kripto madenciliğini durdurmaya hazır olmalarını söyledi. Ayrıca komisyon, kış yaklaşırken bölgenin elektrik arzındaki yükün azaltılmasını öneriyor.

Çin, o zamandan beri 2021'de Bitcoin madenciliğini ve diğer kripto ticaret faaliyetlerini yasaklayarak daha aşırı bir tavır aldı. Dogecoin ve Zcash gibi diğer PoW protokolleri de enerji endişeleri nedeniyle PoS'a geçmeyi düşünüyor.

Ethereum, Birleşmeden sonra fiyatında önemli bir artış yaşadı ve ağ %10'a yakın bir artış gördü. Ancak ETH, tarihi geçişten 24 saat sonra yükseliş trendini sürdüremediği için kazanımlar kısa sürdü.

Verilerimize göre, ETH şu anda bu yazıyı yazarken 1.214 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, topluluk yıl bitmeden 2.000 $ seviyesine doğru bir fiyat artışı umduğundan, token henüz en son gelişmeye yanıt vermedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ