SEC şefi, Howey testinin, hisse kanıtı kripto para birimlerinin menkul kıymetler olduğunu kanıtladığını iddia ediyor.

 Ethereum (ETH), PoS Kullanan Bir Güvenlik Olabilir Gary Gensler Diyor

 SEC şefi, Howey testinin, hisse kanıtı kripto para birimlerinin menkul kıymetler olduğunu kanıtladığını iddia ediyor. Ethereum şimdiye kadar hiçbir zaman güvenlik olarak görülmedi. ancak ajans bu konuda kamuoyuna yorum yapmaktan kaçındı.

SEC başkanı Gary Gensler, Wall Street Journal'ın  WSJ yakın tarihli bir raporunda, hisse kanıtı dijital varlıkların menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini söyledi. WSJ raporuna göre, SEC başkanı, sahiplerinin hisse senedi yoluyla pasif olarak getiri elde etmelerini sağlayan hisse kanıtı  PoS blok zincirlerinin yönetişim belirteçlerinin Howey testini geçebileceğini iddia etti.

Gensler, şu anda piyasada bulunan bu tür varlıklara örnek olarak Cardano, Solana ve Ethereum'u  (yakın zamanda PoS anahtarını tamamladı) gösterdi. Howey testi kapsamında, bir yatırım sözleşmesi olarak nitelendirilen bir varlık, federal güvenlik yasalarına tabidir. Howey testi, yatırımcılar bir işletmeyi ne kadar az olursa olsun kar elde etmek için finansal olarak finanse ederse, bir varlığı bir yatırım sözleşmesi olarak kabul eder.

Bu nedenle Gensler, PoS dijital varlıklarının Howey testini geçebileceğine inanıyor. “Howey testinin temel göstergelerinden biri, yatırımcının başkalarının çabalarına dayalı olarak kâr beklemesidir.” 15 Eylül'de Ethereum, bir iş kanıtı (pow) ağından bir PoS ağına geçişini tamamladı.

PoS mekanizması altında, bir blok zinciri ağındaki katılımcılar, işlemleri işlemek ve ağı güvenceye almak için kripto para birimlerini “paylaşır” (veya kilitler). Büyük miktarlarda enerji tüketen bir madencilik sürecini içeren Bitcoin gibi PoW kripto para birimlerinden farklıdır. Gensler doğruysa, Ethereum'un tarihsel değişimi, varlığın artık bir yatırım sözleşmesi olarak etiketlenebileceği anlamına gelir.

Bu nedenle, güvenlik yasalarına tabi olabilir. Gensler sık sık bitcoin'in güvenlik olmadığını söyledi ancak Ethereum'un bir güvenlik olup olmadığı konusunda her zaman sessiz kaldı. WSJ'ye göre, SEC şefi, stake etme ve PoS paraları hakkında yorum yaparken herhangi bir kripto para biriminden (Ethereum bile değil) hiç bahsetmedi.

ETH Düzenlemesinde Değişiklik Olmamalı

ETH'nin bugüne kadar güvenlik gibi muamele görmediğini söylese de. Perşembe günü, kar amacı gütmeyen kripto politikası Coin Center, blogunda Ethereum'un bir PoS'a geçişinin, düzenlemesinde değişiklik yapılması gerektiği anlamına gelmediğini yazdı.

Gensler, Ethereum'un güvenlik olduğu hakkında hiçbir zaman yorum yapmamış olsa da, selefleri sık sık SEC'in Ethereum'u bir güvenlik olarak görmeyeceğini belirtti. Coin Center blog gönderisinin bir kısmı, “esas olarak diğer insanların çabalarından elde edilen kârlara sürekli güvenmek, bir varlığı menkul kıymet olarak sınıflandırmak için önemlidir” diyor.

Ancak, her iki konsensüs mekanizmasının (PoS ve PoW) tasarımı bu boşluk yaratmaz. Bu mekanizmaların her birinde, tepki vermeyen, sansürcü veya yozlaşmış herhangi bir katılımcı, topluluk tarafından dışarı atılabilir ve yerine, topluluğun çıkarlarıyla benzer çıkarları paylaşan bir katılımcı getirilebilir. Perşembe günü, Gensler yine senato bankacılık komitesine çoğu kriptonun menkul kıymetler olduğunu söyledi.

Gensler, bu açıklamayı yaptığında komite tarafından ajansın gözetim oturumunda konuşuyordu. Bir zinciri madencilik veya stake yoluyla doğrulamanın ekonomik gerçeklerinde benzerlikler olduğunu belirtmekte fayda var. SEC sıklıkla, bu tür gerçeklikleri yaratmak için kullanılan terimler veya teknolojiler yerine işlemlerin ekonomik gerçeklerini dikkate aldığını iddia etmiştir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ