Programatik-PoW kurallarının Ethereum ağına uygulanması, 'DAO Fork' dan bu yana en tartışmalı güncelleme durumunda. ProgPoW'daki kritik bir hata açıklandı.

Ethereum (ETH) ProgPoW ASIC-Direnci Kritik Kusurla Tehlikede – İşte Ayrıntılar

Programatik-PoW kurallarının Ethereum ağına uygulanması, 'DAO Fork' dan bu yana en tartışmalı güncelleme durumunda. ProgPoW'daki kritik bir hata açıklandı.

Bağımsız Japon Ethereum araştırmacısı ve geliştiricisi Kikx, Ethereum (ETH) Programlı proof of work (ProgPoW) algoritmasının ikinci blok zincirini ASIC tabanlı madencilikten koruyamadığını iddia ediyor. Bu ne anlama geliyor ve Ethereum için neden çok önemli?

ProgPoW'da ASIC Direnci Yok

Kikx'e göre, ProgPoW algoritması tarafından çalıştırılan hash fonksiyon kodu, uygulamaya özgü entegrasyon devrelerinin madenciliğinde yer almasını sağlamak için değiştirilebilir. Ve bu kesinlikle ProgPoW'un ağdan silmek için tasarlandığı bir özelliktir.

Kikx, 64 bitlik "feed"in (Ethereum (ETH) hesaplamalarındaki girdilerden biri) çok küçük olduğunu fark etti ve bu da ASIC'lerin belleğe erişmeden hash hesaplamasını sağlıyor. Sonuç olarak, ASIC'lerin sahipleri kodu üç basit adımda değiştirebilir ve madencilik karlılığında üstünlük kazanabilir.

Kikx, GitHub'ında tüm önerilerini (kusurun doğası, kodun savunmasız alanları ve olası bir yürütmenin canlı bir demosunu) paylaşacak kadar cömertti.

Geliştiriciler Tartıştı

En iyi Ethereum (ETH) geliştiricileri, ör. Hudson Jameson ve James Hancock, Kikx'in savunmasızlığını 'oldukça alışılmadık' bulan ve diğer madencilik algoritmaları için tehlike oluşturmayan sonuçları tartıştılar.

Ayrıca, madencilik algoritmalarının yazarı Kristy-Leigh Minehan şunları vurgulamaktadır:

Bu oldukça havalı bir hile - yine de pratikte çalıştığını onaylamak için henüz erken.

 ProgPoW, ağın güvenliğini ve merkezsizleşmesini sağlamak için ASIC'ler üzerinde Ethereum (ETH) madenciliği olasılığını ortadan kaldırmak için tasarlanmış bir madencilik algoritmasıdır. İstenmeyen bir hard fork olasılığı nedeniyle eleştirilmiştir. Ayrıca, uygulaması Ethereum (ETH) 2.0'ın piyasaya sürülmesiyle gecikmeye neden olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ