Er ya da geç, her büyük takım ilerleme yolunda popüler olmayan kararlar alır. Ethereum Vakfı'nın gerçekten huzursuz bir adım atması gerekiyor gibi görünüyor.

Ethereum (ETH) ProgPoW Yükseltmesi Topluluk Tarafından Eleştiriliyor

Er ya da geç, her büyük takım ilerleme yolunda popüler olmayan kararlar alır. Ethereum Vakfı'nın gerçekten huzursuz bir adım atması gerekiyor gibi görünüyor.

20 Şubat 2020'de, birden fazla Ethereum (ETH) ekibinin en üst düzey geliştiricileri, son toplantıları sırasında ağ konsensüs mekanizmalarının yükseltilmesini tartıştılar. Programlı çalışma kanıtına (ProgPoW) doğru göç edebilir. Geçici olarak Temmuz 2020 için planlanmış olmasına rağmen, zaten bazı etkili düşmanlar yarattı.

Ethereum'da (ETH) ASIC Yok

Bitere ve Canaan tarafından ETH madenciliği için ilk uygulamaya özgü entegre devrenin (ASIC'ler) piyasaya sürülmesinden bu yana algoritmasını ProgPoW'a geçiren Ethereum (ETH) son iki yıl boyunca geliştirildi. Kripto para biriminin ilk teknik incelemesine göre, gerekli merkezsizliği sağlamak için ağı düşük maliyetli ve kolay erişilebilir yazılımlar için optimize etmek daha iyidir.

ASIC'lerin piyasaya sürülmesi, pahalı ve sofistike madencilik ekipmanlarıyla donatılmış profesyonel madencilerin hakimiyetini sağladı. Bazı Ethereum geliştiricilerine göre, bu gerçek ademi merkeziyetçilik ve ağ güvenliği için bir tehdit oluşturmaktadır ve bu nedenle Ethereum (ETH) 2.0 piyasaya sürülmeden önce kaldırılmalıdır.

Sonuç olarak, sırasıyla Haziran ve Temmuz 2020 için iki sistem düzeyinde yükseltme planlanmaktadır. EIP-1962, Ethereum (ETH) kriptografisinin bazı yönlerini yeniden planlasa da, ProgPoW hard fork üç hafta sonra yeni bir madencilik algoritması oluşturacak. Monero (XMR) ağı 30 Kasım 2019'da benzer bir yükseltme gerçekleştirdi. Yeni RandomX proof of work algoritması Monero hashrate skyrocket yaptı.

Güçlü muhalifler

Yaklaşan yükseltmenin en tutarlı savunucularından biri olan Ethereum Hardfork koordinatörü James Hancock, hem Ethereum geliştiricileri hem de meraklılarından tonlarca olumsuzluk aldı. Bu gerçek, Ethereum (ETH) madencilik algoritmasının yazarı Kristy-Leigh Minehan tarafından vurgulanmıştı.

Ethereum madencilik algoritmasının yazarı hardfork koordinatörünü destekliyor

Ethereum (ETH) topluluğunun bazı üyeleri, beklenen yükseltmenin en güçlü rakiplerinin bir listesini oluşturmayı önerdi. Şu anda Spankchain'den Ameen Soleimani, Gnosis'ten Martin Köppelmann, Uniswap'tan Hayden Adams, ConsenSys'ten Igor Lilic ve çok sayıda Ethereum (ETH) geliştiricisi ProgPoW'a itirazlarını ifade etti.

Muhalifler, farklı madencilik kurallarına sahip iki blok zinciri üzerinde bir zincir bölünme olasılığının, bu hard forkun bir sonucu olarak ortaya çıkabileceğini hatırladılar. Temmuz 2020'nin Ethereum (ETH) 2.0 lansmanı için geçici bir tarih olarak adlandırılması topluluk için de çok stresli.

ProgPoW sunumu ile, Ethereum'un proof of stake versiyonunun piyasaya sürülmesini  geciktirebilir. Ethereum geliştiricisi Marc Zeller çok popüler ve üzücü bir görüş dile getirdi:

"Açık olalım, Ethereum'da PoS'dan yıllarca uzaktayız. Asics zaten orada. Bu durum, bir yankı odasında bulunan çekirdek geliştiricilerin bir ders kitabı tanımı. #ProgPoW için geç."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ