Vitalik Buterin, "harcama anahtarı" olarak adlandırılan özel bir kod kullanarak cüzdanlardan üretilebilen ve özel işlemler gerçekleştirebilen gizli adreslerin kullanılmasını öneriyor.

Ethereum, Gelişmiş Gizlilik İçin Gizli Adreslerle Monero veya ZCash Gibi Gizlilik Parası Olacak

Vitalik Buterin, "harcama anahtarı" olarak adlandırılan özel bir kod kullanarak cüzdanlardan üretilebilen ve özel işlemler gerçekleştirebilen gizli adreslerin kullanılmasını öneriyor.
Gizli adresler, kripto dışında, NFT'ler ve ENS gibi diğer varlık sınıfları için gizlilik koruması sağlayabilir.

Hafta sonu yayınlanan bir blog gönderisinde, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, blok zinciri kullanıcılarına gizlenmiş adresler oluşturarak ve ayrıca ağ üzerinden özel olarak para alarak gizlilik koruması sağlayan yeni bir sistem önerdi.

"Gizli adres sistemi" olarak adlandırılan sistem, kullanıcılara finansal işlemler ve misli olmayan token (NFT) transferleri için daha fazla gizlilik sağlayacaktır. Kullanıcılar kendi “stealth adreslerini” oluşturabiliyor ve böylece özel bir kod kullanarak özel işlemler gerçekleştirebiliyor.

Kullanıcılar, özel bir şekilde işlem yapmak isterlerse, cüzdanlar tarafından bu tür gizli adreslerin yanı sıra karışık genel anahtar adresleri oluşturabilirler. Daha sonra bu işlemlere “harcama anahtarı” adı verilen özel bir anahtarla erişebilirler.

Ethereum'un kurucu ortağı, blog gönderisinde gizliliğin sağlanmasının bugüne kadarki en büyük zorluklardan biri olmaya devam ettiğini yazdı. Buterin, "bu durumu iyileştirmenin önemli bir sorun olduğunu" da sözlerine ekledi. İlginç olan, Buterin'in teklifinin, düzenleyicilerin birkaç farklı blockchain platformunda gizlenmiş işlemler üzerindeki incelemeyi zaten hızlandırdığı bir zamanda gelmesi.

Geçen yıl Ağustos ayında ABD Hazine Bakanlığı, kullanıcıların Ethereum'daki işlemlerini gizlemelerine izin veren popüler kripto mikseri Tornado Cash'i yasakladı. Ancak Buterin, Tornado Cash gibi çözümlerin yalnızca "ETH [ether] veya büyük ERC-20'ler gibi ana akım değiştirilebilir varlıkları" gizleyebildiği için sınırlamaları olduğuna inanıyor. 20 Ocak araştırma blog gönderisinde Vitalik Buterin şunları yazdı:

Uygulamada, Ethereum uygulamalarının tamamını kullanmak, hayatınızın önemli bir bölümünü herkesin görmesi ve analiz etmesi için herkese açık hale getirmeyi içerir. Bu durumu iyileştirmek önemli bir sorundur ve bu yaygın olarak kabul edilmektedir.

Gizli Adresler Daha Fazla Gizlilik Sağlayabilir

Diğer gizlilik dijital para mekanizmalarından farklı olarak gizli adresler, misli olmayan tokenler (NFT'ler) ve Ethereum Ad Hizmetleri (ENS) alan adları gibi farklı varlık türleri için gizlilik korumaları sunabilir.

Ethereum araştırmacısı Toni Wahrstätter, Buterin'in blog gönderisini inceledikten sonra, kullanıcıların iki taraf arasındaki etkileşimin ifşa edilmesi gerekmeyen her işlemde gizli adresleri kullanabileceğini belirtti. Ayrıca Wahrstätter, günlük kripto kullanımı için gizli bir adres sisteminin kullanımına da vurgu yaptı.

Bağış durumlarında veya kullanıcıların kişisel işlemlerini halka açık bir blockchain ağında görmek istemeyebilecekleri bordro çeklerinde özellikle yararlı olabilirler. CoinDesk'e konuşan Ethereum araştırmacısı şunları ekledi:

Örneğin, bir süpermarkette kahve aldığımda, süpermarketin işverenimi, ne kadar kazandığımı ve neye harcadığımı bilmesini istemeyebilirim. Gizli adresler, ağdaki genel gizliliği artırmak için oldukça basit bir araçtır.

Bununla birlikte, bazı Ethereum geliştiricileri, böyle bir duruşu benimseme konusunda düzenleyici gözetim konusunda endişelerini dile getirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ