Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, kripto para birimini kullanarak ABD yaptırımlarından kaçınmak için Kuzey Kore ile komplo kurmaktan 63 ay hapis cezasına çarptırılacak.

Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, kripto para birimini kullanarak ABD yaptırımlarından kaçınmak için Kuzey Kore ile komplo kurmaktan 63 ay hapis cezasına çarptırılacak.

Kendisine yöneltilen suçlamalar, Ethereum ve kripto hakkında bir konuşma yapmak için 2019 yılında ülkeye yaptığı geziden sonra geldi. Kasım 2019'da, Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Kuzey Kore'nin kripto para birimi aracılığıyla ABD yaptırımlarından kaçmasına yardım ettiği iddiasıyla tutuklandı. 39 yaşındaki geliştirici şimdi 100.000 dolar para cezasına ek olarak 63 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Not olarak, ABD de dahil olmak üzere birçok ülke, nükleer silah programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yaptırımlar uyguladı. ABD vatandaşlarının da Asya ülkesine seyahat etmeleri yasaklandı, yalnızca izin veya özel koşullara sahip olanlar muaf tutuldu.

Griffith, Ethereum ve kripto para birimi hakkında bir sunum yapmak için Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'daki bir blok zinciri konferansına gitti. Bunu ABD hükümetinden izin almadan yaptı. Dönüş yolunda havaalanında tutuklandı ve Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını ihlal etmekle suçlandı.

Griffith, Kuzey Kore'ye Yardım Etmekten 5 Yıl Hapis Cezası Aldı

ABD Avukatı Geoffrey S. Berman'a göre, Griffith "Kuzey Kore'ye son derece teknik bilgiler sağladı, bu bilgilerin Kuzey Kore'nin kara para aklama ve yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı olmak için kullanılabileceğini bilerek."

Eylül 2021'de, federal savcılarla yapılan bir anlaşmanın ardından geliştirici, tek bir komplo suçlamasını kabul etti. Beş aydan biraz fazla bir süre sonra, cezası altı buçuk yıla kadar alabileceği düşünüldüğünde bir şekilde hafif. Hüküm sırasında Griffith, "gerçekten, kibirli bir şekilde ve yanlışlıkla daha iyisini bildiğini düşündüğünü" söyleyerek pişmanlıkla konuştu.

The Daily Beast muhabiri Jose Pagliery, ABD Bölge Yargıcı P. Kevin Castel'in cezayı verirken "özellikle rahatsız" göründüğünü tweetledi. Castel, Griffith'in Kuzey Korelilere kripto para birimleri aracılığıyla yaptırımlardan kaçınma konusunda bilerek yardım etmeye çalıştığını belirtti.

Castel, "[Virgil Griffith'in sadece bir konferansta konuşmak isteyen ve eylemlerinden dolayı zulme uğrayan nazik ve kibar bir adam olduğuna dair bir anlatı var" dedi. "Gerçekler bunlar değil. Bu olmadı. Virgil Griffith eve dönmeyi umuyordu.”

Yaptırımlardan Kaçınmayı Kolaylaştıran Kripto Para Birimi

Griffith daha önce Ethereum Vakfı'nda araştırma bilimcisi olarak görev yapmıştı. Tutuklanmasının ardından kripto endüstrisindeki birkaç önemli figürden destek aldı. Özellikle Vitalik Buterin, derhal tutuklanması için bir dilekçe verdi. Ona göre Griffith, yalnızca açık kaynaklı yazılım aracılığıyla halka açık olan bilgileri paylaştı.

Rusya, Griffith'in şimdi cezasını çekeceği aynı suçlamalarla suçlanıyor. Ukrayna'ya karşı işlediği savaş suçu, şu anda 'Putin fiyat artışı' olarak adlandırılan şey de dahil olmak üzere çok sayıda zararlı etkiye neden oldu. Ülke, dünyanın dört bir yanındaki uluslardan ağır eleştiriler ve çok sayıda yaptırım aldı. Bununla birlikte, raporlar Rusya'nın kripto para birimi aracılığıyla bu yaptırımlardan kaçınmanın bir yolunu bulduğunu söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ