Lider Ethereum geliştiricisi, merkezileşmeyi önlemek için Ethereum blok zincirini budamayı teklif ettiklerini ancak geçmişte büyük tepkilerle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Ethereum Geliştiricisi, Merge

 Lider Ethereum geliştiricisi, merkezileşmeyi önlemek için Ethereum blok zincirini budamayı teklif ettiklerini ancak geçmişte büyük tepkilerle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

İnsanların kendi düğümlerini başarılı bir şekilde çalıştırabilmeleri için Ethereum durumunun sabit bir boyutta olması gerektiğini de ekliyor.

Ethereum blockchain ağı, en çok beklenen ağ yükseltmelerinden biri olan The Merge'den sadece birkaç hafta sonra. Bu, Ethereum'un mevcut İş Kanıtı (PoW) ağından bir Hisse Kanıtı (PoS) fikir birliği modeline geçişine yardımcı olacaktır.

Ethereum Merge yükseltmesi 15 Eylül civarında gerçekleşeceğinden, düğüm merkezileştirmeyle ilgili endişeler hızla artıyor. Geçen hafta bildirdiğimiz gibi, 4.653 aktif Ethereum düğümünün çoğunluğu merkezi bulut sunucuları üzerinde çalışıyor. ETH düğümlerinin yüzde 50'den fazlası Amazon Web Services (AWS) üzerinde çalışıyor. Bazı endüstri uzmanları, bunun Birleştirme olayından sonra merkezi bir başarısızlık noktası olabileceğini kanıtlayabileceğine inanıyor.

Ethereum Geliştiricileri Montaj Endişelerini Ele Alıyor

Web3 altyapı şirketi W3BCloud'un kurucu ortağı Maggie Love da benzer bir endişeyi dile getirmişti. Ethereum PoS blok zincirindeki düğümlerin merkezileştirilmesinin, kimsenin odaklanmadığı görünen büyük bir endişe olduğunu belirtti.

Buna yanıt olarak, Ethereum lider geliştiricisi Péter Szilágyi, Devcon IV'ten bu yana veritabanını budamayı hedeflediklerini söyledi. "Budama" kavramı, geliştiricilerin belirli bir boyutta güvenilir bir kayıt oluşturabilecekleri ölçüde blok zincirinin boyutunu küçültmek anlamına gelir.

Ayrıca, fikrin o dönemde ağır bir tepkiyle karşı karşıya kaldığını ve mevcut merkezileşme durumu için tepkinin arkasındakileri suçladığını kaydetti. Péter Szilágyi şunları söyledi:

Devcon IV'ten beri söylüyoruz. Ya devlet budanır ya da ev düğümlerini çalıştıran hiç kimse kalmaz. Devlet kirası düşüncesiyle herkes çıldırdı. Alexey bunu araştırdığı için neredeyse çarmıha gerilecekti. Eh, şimdi budama yapılmamasının etkisini görüyorsunuz.

Önerimiz basitti: Ethereum durumunun boyut olarak “sabit” olması gerekiyor. Bu şekilde sonsuza kadar çalışabilir. Sabit, gerekirse blok gaz limiti gibi yukarı itilebilir, ancak sınırsız büyümemelidir. Bu çözülene kadar tünelin ucunda ışık yok.

Lider Ethereum geliştiricisi, bunu çözmek için hala birçok girişim olduğunu belirtti. “Ancak çözülene kadar, bir düğümü çalıştırmak için daha büyük bir “altyapı” sürdürmek istemedikleri için insanları suçlayamazsınız” diye ekledi.

Ethereum Foundation, Merge Yükseltmesini Onayladı

Ethereum Vakfı, yakın zamanda yaklaşan Merge yükseltmesini onayladı. Ayrıntılara göre, Ethereum Merge yükseltmesi iki bölümde gerçekleşecek. 6 Eylül'de Ethereum PoS, Beacon Chain'de saat 11:34:47 UTC'de planlanan Bellatrix yükseltmesiyle başlayacak.

Bu İşaret Zinciri, Ethereum blok zincirinin fikir birliği katmanı olarak hizmet eder. Daha sonra, Paris yükseltmesi, 10-20 Eylül arasında herhangi bir yerde gerçekleşecek olan Terminal Toplam Zorluk (TTD) olarak adlandırılan bir Toplam Zorluk eşiği tarafından tetiklenecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ