Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, başkan Heath Tarbert, Ethereum 2.0’ın ABD hukuku ile ilgili gelecekteki yasal statüsünden şüphe duydu.

Ethereum İçin Uyarı Geldi: Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabilir

Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, başkan Heath Tarbert, Ethereum 2.0’ın ABD hukuku ile ilgili gelecekteki yasal statüsünden şüphe duydu. Uyarı, platformun yaklaşmakta olan yükseltmesi için planlanan blok doğrulamasıyla doğrudan ilgili.

Tarbert görüşme sırasında izleyiciye, daha önce Ethereum'un bir emtia olduğu fikrinin tehlikeye girdiğini söyledi. CFTC'nin Ethereum’un statüsü konusunda yetkisi olmamasına rağmen, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) platformun en yeni güncellemesini dikkatlice analiz ediyor.

Ethereum’un Değişim Temeli

Proof of Work (PoW) odaklı blok validasyon yöntemi SEC incelemesinin kaldırılmasında yardımcı olmakla birlikte, Howey Testi olarak adlandırılan bir menkul kıymetin değerlendirilmesinin temeli, merkezi olmayan madenciliğin (örneğin Bitcoin ve Ethereum 1.0) dikkate alınmasını önlediği ileri sürülüyor.

Bununla birlikte, Proof of Stake (PoS) odaklı kimlik doğrulaması, sahiplerini geri dönüşlerle etkin bir şekilde bağlayan kar temelli bir sistem oluşturur. Böyle bir sistem kesinlikle SEC’in menkul kıymetlerin normal sınıflandırmalarına uygun.

Tıpkı hisse senedi sahiplerinin kârdan kar elde etmeleri gibi, PoS sistemi de platformdan gelen getirileri en çok değer alan onaylayıcıların hattına bağlar. Bu şekilde, merkezi olmayan bir işe dönüş modelinden çok, basit bir menkul kıymet işlevi görür.

Ethereum Eth

Tarbert’in analizi, SEC yetkililerinin diğer sondalar sırasında yaptığı önceki analizlerle güçlü bir şekilde aynı çizgide. Telegram token satışına karşı yapılan son durdurma ve vazgeçme emri, SEC'in menkul kıymet markaları olduğunda token satışlarına izin vermeyeceği örneklerden sadece bir tanesi.

Yine de, Ethereum'un bir kaya ile sert bir yer arasında sıkışmış olduğu anlaşılıyor. Kullanıcıları için ölçeklenebilir bir platform yaratmanın karmaşıklığı, PoS doğrulaması için çığlıklarla karşılandı.

Bununla birlikte, PoS'a yaklaşmak ve PoW'dan uzaklaşmak büyük olasılıkla yönetim organlarının incelemesinde artışa neden olacak. Projenin, ABD’deki acı verici kullanıcı seçimi veya işlevsellik kaybı ile karşı karşıya kaldığı görünüyor ki, ikisi de uygun bir iş modeli değil.

Rekabet Bol

Ancak, zarar verici senaryo, diğer blok zinciri projelerinin Ethereum'dan pazar paylarını çalmalarına yer bırakabilir. Örneğin, TRON Udi Wertheimer tarafından izlemek için yarışmacı olarak karşılandı, EOS ve diğerleri de kanatlarda bekliyor.

Yükselticiler veya güncellemelere bakılmaksızın, Ethereum 2.0 için mevcut manzara parlak değil. Kripto para birimleri burada kalıyor gibi görünmekle birlikte, Vitalik’in rüyası yakında kabus olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ