ETH’nin değerinin bir kısmı gaz ücretleriyle ilgilidir. Bir kişi ETH gönderdiğinde, işlem için ödeme yapmak için belirli bir miktar token ödemesi gerekir. Bu, kullanıcıların Bitcoin (BTC) gönderirken ödediği ücretlere benzer bir kavramdır.

Ethereum İşlem Maliyetleri ve Varlığın Spekülasyon Değeri

ETH’nin değerinin bir kısmı gaz ücretleriyle ilgilidir. Bir kişi ETH gönderdiğinde, işlem için ödeme yapmak için belirli bir miktar token ödemesi gerekir. Bu, kullanıcıların Bitcoin (BTC) gönderirken ödediği ücretlere benzer bir kavramdır.

Bununla birlikte, ETH ile büyük bir fark, ERC-20 tokenleri göndermenin gaz ücretlerine neden olmasıdır. Bir ERC-20 tokenı göndermek için işlemcinin işlem için ödeme yapmak üzere aynı cüzdanda ETH bulundurması gerekir. DEX'lerde alım satım da gaz ücretleri ile birlikte gelir. Birisi gaz ücretleri için ETH satın alabilir ve tutabilir, bu da kripto paraya piyasada temel bir talep seviyesi verebilir.

2020'deki DeFi patlaması sırasında, Ethereum'un ağı yüksek trafik gördü ve gaz ücretlerini aşırı seviyelere çıkardı. Yüksek işlem ücretleri 2021'e kadar devam etti. YCharts'tan alınan verilere göre, ortalama bir ETH işlemi Şubat 2021'de 39.49 $'a mal oldu. Bu seviye önceki yıllarda kaydedilen seviyelerden önemli ölçüde daha yüksek. Yaklaşık 1–2 $ arası bir ücret normal kabul edilir. YCharts sitesinde "Ethereum Ortalama İşlem Ücreti, bir Ethereum işlemi bir madenci tarafından işlendiğinde ve onaylandığında USD cinsinden ortalama ücreti ölçer" deniliyor.

Varlığın olası spekülasyon değeri

Spekülasyon, bir varlık olarak ETH'nin değerinde rol oynayabilir. Yatırımcılar, Ethereum ağının gelecekteki olası başarısı ve ana akım dünyaya benimsenmesi üzerine bir bahis olarak ETH coinleri satın alabilirler. ETH'nin fiyatı, ağ üzerinde inşa edilen projelerin sayısı göz önüne alındığında, kripto endüstrisinin bir kısmının başarısı veya başarısızlığı üzerine muhtemelen spekülasyonu da temsil edebilir.

Gemini kripto borsasının kurucu ortağı ve CEO'su Tyler Winklevoss, Aralık 2020'de bir girişimci ve podcaster olan Casey Adams ile yaptığı röportajda bu düşünce sürecini ifade etti. Winklevoss, kripto endüstrisindeki yenilikleri internetin yenilikleriyle karşılaştırdı, ancak küçük bir yatırım yapıyor. İnternetin ilk yıllarında, dolambaçlı yöntemler dışında kalan kısmının zor olduğu kanıtlanmıştır.

ETH satın almak, muhtemelen daha geniş gelişen bir sektör için bu tür bir fraksiyonel yatırım sunar. Winklevoss, böyle bir satın alma işlemini, bireysel yarış sonuçlarından ziyade etkinlikten daha fazla kar sağlayacak olan varsayımsal kısmi yarış pisti sahipliğiyle karşılaştırarak açıkladı.

“Ether, merkezi olmayan bir küresel bilgisayar olan Ethereum ağının bir parçasını endekslemek için aynı şeydir. Pek çok insan Ether'i dijital yağa eşitliyor. Kripto oyununa girmek istiyorsanız, önerim biraz Bitcoin, dijital altın ve biraz Eter, dijital yağ sahibi olmak ve bunlarla birlikte temellerinizin çoğunu ele almaktır."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ