Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Ethereum topluluğu sekizinci ağ güncellemesi İstanbul Hard Fork’u için hazırlanıyordu. Bugünün erken saatlerinde, İstanbul ağ üzerinden 9,069,000 blokta yayına başladı.

Ethereum İstanbul Hard Forku 9,069,000 Blokta Hayata Geçti

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Ethereum topluluğu sekizinci ağ güncellemesi İstanbul Hard Fork’u için hazırlanıyordu. Bugünün erken saatlerinde, İstanbul ağ üzerinden 9,069,000 blokta yayına başladı.

İstanbul Yükseltme Geri Sayım Partisi

Ethereum ağının birçok geliştiricisi, Vitalik Buterin ile birlikte “İstanbul Yükseltme Geri Sayım Partisi!” Yayınını yaptı. Buterin, fork bloğunun SparkPool tarafından çıkarıldığını açıkladı.

Bir önceki güncellemeden kısa bir süre sonra Konstantinopolis, Rinkeby, Ropsten, Goerli ve Kovan gibi test ağları, İstanbul aktif hale getirilmeden önce piyasaya sürüldü. Ethereum’un İstanbul Hard Fork’u   altı Ethereum Improvement Teklifi'nden [EIP] oluşuyordu. Bu EIP'ler öncelikle birlikte çalışabilirliği korurken maliyetleri düşürmeye ve ölçeklenebilirliği arttırmaya çalışıyorlar. EIP'ler aşağıdaki şekilde yr alıyor:

EIP 2200: Net ölçülü SSTORE gaz maliyetini yeniden dengelemek

EIP 1108: alt_bn128 ön derleme gazı maliyetlerinde azalma

EIP 152: Blake2 sıkıştırma işlevi F ön derleme

EIP 1884: Trie boyutuna bağlı kodlar

EIP 1344: Zincir Kimliği

EIP 2028: Calldata gaz maliyetinin düşürülmesi

Ne Getiriyor?

Diğer EIP'ler ağın kendisine odaklanırken, EIP 152, Ethereum’un Zcash ile uyumluluğunu araştırıyor. EIP, “Sözleşmeye Equihash PoW'u ekliyor ve Ethereum'un Zcash ile röle ve atomik takas işlemlerini gerçekleştirmesini sağlıyor” diyor. Ethereum'da hard fork koordinatörü olan James Hancock, bu EIP'nin Ethereum ile Zcash arasında bir köprü görevi görebileceğine inanıyor. Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin “İstanbul Yükseltme Geri Sayım Partisi!”nde göründü ve insanların Zcash zincirinin getirdiği gizlilik teknolojisi nedeniyle EIP 152 istediklerini belirtti.

Ek olarak, Ethereum’un müşterileri Geth, Parity, Besu, Nethermind, Aleth ve Trinity, İstanbul hardfork ile uyumlu olmak için güncellenmiş sürümleri yayımladı. Ancak, bu ağlardaki kullanıcılar yükseltme yapmazsa, en son sürümle uyumlu olmazlar. Ethereum’un müşterileri dışında, Binance, Bitfinex ve diğerleri gibi önde gelen kripto para borsaları, Ethereum’un hard forkunu desteklediler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ