Yol haritası, Polkadot blok zincirinde hız ve verimliliği artırmayı amaçlıyor.

Ethereum Katili Polkadot Yeni Yol Haritasını Duyurdu: Ultra Hızlı Performans ve Daha Kolay Erişim

Yol haritası, Polkadot blok zincirinde hız ve verimliliği artırmayı amaçlıyor.
Yeni yol haritasında karşımıza çıkacak en yeni güncellemelerden biri de Polkadot kolektifleri.
Polkadot geliştiricileri, yıl son çeyreğine girerken yeni yol haritasıyla üzerinde çalıştıklarının bir kısmını açıkladılar. Geliştiricilere göre, bu faaliyetlerden bazıları parachain ölçeklenebilirliği, parachain geliştirme, röle zinciri yönetişimi, zincirler arası iletişim, köprü oluşturma, stake etme ve ortak yarar parachainlerini içerir.

Kolektifler Parachain

Yeni yol haritasında karşımıza çıkacak en yeni güncellemelerden biri de Polkadot kolektifleri. Good Parachains ekibi şu anda Polkadot kolektiflerinin son testleri üzerinde çalışıyor. Açıklandığı gibi, Ekim ayı sonunda kullanıma sunulacak.

En son ekleme, Polkadot ağının hizmetini oluşturan çok sayıda kolektife ev sahipliği yapacak. Kusama Röle Zincirinde kuluçka aşamasından sonra Teknik Bursu içerir. Bu arada, Polkadot Alliance, güncelleme yoluyla piyasaya sürülecek ilk kolektif.

Asenkron Destek

Yeni yol haritasında Asenkron destek, Polkadot'un parachain konsensüs protokolünün en belirgin optimizasyonudur. Optimizasyon, Polkadot'un ölçeklenebilirlikle ilgili bazı sorunları çözmesine yardımcı olacaktır.

Tüm blok zinciri alanında, ölçeklenebilirlik önemli bir tartışma noktasıdır. Konu, mevcut blok zincirlerinde çok sayıda güncelleme doğurdu ve yenileri için endişe konusu. Polkadot, blok süresini yüzde 50 azaltmayı hedefliyor çünkü daha erişilebilir ve ölçeklenebilir olmasına yardımcı olacak.

Yol haritasındaki en yeni güncelleme ile ağ protokolü ve ortakların mantığı etkilenecek. Şimdiye kadar, harmanlayıcıların çalışmaları blok sürelerini azaltıyor, işlevsel blok alanı miktarını artırıyor ve Polkadot blok zincirinde blokların yeniden kullanılmasına yardımcı oluyor.

Parathreads, parachain öğesinin mantıksal bir gelişimi olacaktır. Kullanıcıların açık artırmalarla ilgili endişeleri olmadan kodlarını geçiş zincirine yüklemelerini destekleyecektir. Tahminlere göre, Parathreads'in uygulanması 2023'ün ilk ve ikinci çeyreği arasında ortaya çıkacak. Bu tekliflerin Polkadot'u daha verimli bir blok uzay pazarı haline getireceğine dair yüksek beklentiler var.

Polkadot'un Yeni Yol Haritasındaki Diğer Önemli Planlar

Ayrıca, Common Good Parachains ekibi, hem Kusama hem de Polkadot'ta parachain'leri başlatmak için çalışacak. Bu parachainler, iki ağa köprü merkezleri olarak hizmet edecekti. Yine de ekosistemin gelin protokollerine sahip başka ekipleri var. Bu protokoller arasında Snowfork ve Santrifüj bulunur.

Benzer şekilde, köprü merkezi, iki ağ içinde bir mesaj yönlendirme hizmeti olarak hizmet edecektir. Köprülü zincirler hakkında pek çok durumu saklamayacaktır (örneğin, sarılmış varlıklar). Bunun yerine, Statemint gibi diğer parachainlere işlemesi için mesajlar gönderir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ