Eter şimdilik kral olmaya devam ediyor.

  Eter şimdilik kral olmaya devam ediyor.“Ethereum katili” ağları daha fazla dikkat çekmeye devam ettikçe, yüksek gaz ücretleri konusu Ethereum topluluğu için yeniden gündeme geliyor.

“Ethereum katili” olarak adlandırılan birkaç rakip blok zinciri ağının yerel tokenleri Eylül ayında önemli kazanımlar elde etti. Bu grupta yer alan kripto paralar bir kez daha hız kazanmaya başladı. Ethereum Katili olarak adlandırılacak bir blockchain’in önemli bir özelliğe sahip olması gerekiyor: Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts).

Bunu akılda tutarak, genellikle bu kapsam altına giren piyasa değerine göre en önde gelen blockchain ağları Cardano (ADA), Solana (SOL), Binance Smart Chain (BSC), Polkadot (DOT) ve Terra(LUNA). Bu ağların yerel tokenleri bu yıl mükemmel bir artış trendi içerisinde. Son zamanlarda, Solana (SOL), 8 Eylül'de Bitcoin’in değerindeki keskin düşüşe rağmen yükselişini sürdür.

SOL, son 30 günde fiyatı iki katından fazla artırdı ve yazının kaleme alındığı saatte 150-160 dolar bandında dalgalanıyor. Token, son 90 günde %300'ün üzerinde kazanç elde etti ve yıldan bugüne (YTD) %7,871.16'lık olağanüstü bir kazanç elde etti. Etheruem ile kıyaslandığında Solana’nın kazanımı oldukça  Ethereum'un oldukça üzerinde kalıyor. Ethereum’un piyasa değeri şu anda 400 milyar dolar civarında ve SOL'un 47 milyar dolarlık piyasa değerinin yaklaşık 9 katı.

Ethereum Katili Tokenler  Kazanç Sağladı

Birkaç ağ umut verici beklentiler ve kazançlar göstermiştir. Cardano kısa süre önce, ağ üzerinde merkezi olmayan finans (DeFi) ve Web 3.0 uygulamalarına ev sahipliği yapmasına izin verecek Plutus destekli akıllı sözleşmeleri başlatan Alonzo sert çatalını tamamladı. Yerel tokeni ADA, projenin yol haritasındaki bu dönüm noktasına cansız bir yanıt vermiş olsa da bu yıl yine de önemli bir yükseliş yaşadı. ADA, son 90 gün içinde %74,16 değerlendi ve yılın ilk gününden beri (YTD) % 1,273,86 oranında değer kazandı.  Cardano (ADA) 2,40$ civarında işlem görüyor.

Bir kripto para borsası olan Gate.io'nun baş pazarlama sorumlusu Marie Tatibouet, Ethereum katil hareketini başlatan nedenleri Cointelegraph'a özetledi. Ağın ölçeklenebilirlik eksikliğinden bahsederken, “İşler şu anki durumdayken, Ethereum özellikle yavaş ve çok düşük verimle saniyede sadece 15-25 işlem yapabiliyor” dedi.

Tatibouet’e göre Ethereum’a rakip kripto paraların çıkmasındaki diğer neden Ethereum’un şişirilmiş işlem ücretleri. Yüksek işletim ücretleri Ethereum’un  Non-Fungible Token (NFT) pazarında görülen canlılıktan yeteri kadar faydalanamamasına neden olabilir. Tatibouet, “Gerçekten sadece bir JPEG basmak için gaz ücretlerinde yarım ETH ödemek istiyor musunuz?”, dedi.

Solana Labs sözcüsü bu konuda Cointelegraph'a şunları söyledi: “Bir NFT'yi en yüksek seviyelerde basmak çok maliyetli olabilir. Son zamanlarda, bir para basma ücreti, birçok gerçek NFT'den daha pahalı olan 3 ETH'yi vurdu. Solana, Ethereum'dan daha yüksek hızlar ve daha düşük fiyatlar sunuyor, bu gerçekten pazar paylarıyla ilgili olan şey."

Terra,  fiyatları da bu yıl olağanüstü bir performansa gösteren başka bir Ethereum katili kripto parası! Yerel tokeni LUNA, son 90 günde %500'ün üzerinde kazanç elde etti ve YTD'de %5,477 kazanç elde etti ve şu anda 36$ civarında işlem görüyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Bu tür önemli kazanımlar, altta yatan platformu ve teknolojisinin daha fazla kullanıcı alması ve artan benimseme oranları nedeniyle genellikle bir tokeni ön plana çıkarır. Cointelegraph, Ethereum'un altyapısını destekleyen bir blockchain teknoloji şirketi olan ConSensys'in Küresel Fintech Eş Başkanı ve Baş Ekonomisti Lex Sokolin ile konuştu ve şunları söyledi:

“DeFi protokolleri, kullanıcı sayısı ve sermaye ile büyüyen uygulamalardır. DeFi'nin çok zincirli ve çok amaçlı olması muhtemeldir, ancak en büyük miktarda likidite Ethereum tarafından güvence altına alınacaktır. Ancak köprüler ve borsalar aracılığıyla diğer sermaye kaynaklarını genişletmek ve dahil etmek ekosistem için net bir faydadır.”

Ethereum şu anda EIP-1559 gibi önemli güncellemeler getiren Londra hardfork’unu geçtikten sonra tamamen POS (Varlık Yükü) blok zinciri olan Ethereum 2.0'a (Eth2) dönüşümünün önemli bir aşamasındadır.  Kripto para topluluğunda Ethereum 2.0 hala en çok tartışılan konular arasında. Geliştiriciler ve madenciler tarafından kabul edilen bu Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP), ağ için işlem fiyatlandırma mekanizmasında bir değişiklik gerektirdi.

Değişiklik, esas olarak tokenlerin enflasyon oranını ve madencinin gelirlerini etkiledi, çünkü yükseltme sonrasında gaz ücretlerinin bir kısmı yakılıyor. Verilere göre, yaklaşık 1,1 milyar dolarlık kavramsal değeri olan 311.300'den fazla ETH tokeni yakıldı. Mevcut yakma oranı yılda 2,7 milyon ETH tokeni olup, bu da yılda 5,3 milyon token verilmesiyle enflasyon oranını %2,3'e çıkaracaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ