Proof of Work'ten Proof of Stake'e geçiş, daha önce yalnızca madencilerin yararlandığı ödüllerden yararlanan düzenli merkezi olmayan finans kullanıcıları ile birlikte gelir.

Ethereum Killer Sonunda Geldi, ETH

Proof of Work'ten Proof of Stake'e geçiş, daha önce yalnızca madencilerin yararlandığı ödüllerden yararlanan düzenli merkezi olmayan finans kullanıcıları ile birlikte gelir.
PoS konsensüs modeli, stake edilen ETH'nin merkezileştirilmesi nedeniyle eleştirildi.
Birleşme sonrası ETH'nin, Lido-stake'li Ethereum'a (stETH) ve diğer likit stake türevlerine olan ilginin ortaya çıkması ve artmasının ardından modasının geçtiği söyleniyor. ETH'nin tüm avantajlarını sunan likit stake türevlerine ek olarak, getiri üreten varlıklar olarak da işlev görürler. Proof of Work'ten Proof of Stake'e geçiş, daha önce yalnızca madencilerin yararlandığı ödüllerden yararlanan düzenli merkezi olmayan finans kullanıcıları ile birlikte gelir. Görev, basitçe stETH veya diğer herhangi bir ETH likit hisse türevini tutmaktır. stETH'nin geçtiğimiz aylarda Coinbase ve Frax serbest bırakan ETH sıvı staking türevleriyle dikkat çektiğini belirtmekte fayda var.

Bir Defi borç verme protokolü olan Sturdy'nin kurucusu Sam Forman, kullanıcıların düzenli ETH tutmanın tek faydasının bir fiyat artışı olduğunda geldiği perspektifinden akıl yürüttüğüne inanıyor. Bununla birlikte, likit stake türevlerini tutmak, stake getirisi yoluyla karlarını artıracaktır. Ona göre proje kurucuları da benzer bir stratejiye başvurmuşlardır.

Defi'den değiştirilemez token (NFT) projelerine kadar, Web3 genelindeki ekipler, stETH'yi protokollerine entegre etti ve Curve ve Aave gibi devler, Defi kullanıcılarının stETH'yi yatırım stratejilerine entegre etmelerini daha da kolaylaştırdı.

Normal Ethereum Günleri Sayılı Görünüyor

ETH sıvı staking türevlerinin Ethereum ağının korunmasına yardımcı olduğuna dikkat etmek de önemlidir. PoS konsensüs modeli, stake edilen ETH'nin merkezileştirilmesi nedeniyle eleştirildi. Örneğin Lido, pazar payının yaklaşık yüzde 80'ine katkıda bulunur ve hisseli ETH'nin yüzde 30'undan fazlasını kontrol eder.

Forman, pazar paylarının çeşitli organizasyonlar arasında yayılma işlevi gördüğü düşünüldüğünde, alternatiflerin çoğalmasının bir çözüm olduğuna inanıyor. Ayrıca, sıvı staking türevlerinin çoğalmasının, validatör sistemlerine konulan ETH miktarını artırmaya yardımcı olduğundan bahsetti. Bu, getiri sağlarken ağ menkul kıymetlerinin geliştirilmesini sağlar.

Forman, makalesinde Ethereum'un günlerinin sayılı gibi göründüğünü belirtti. Likit stake türevine dönüştürülmeyen ETH, gerçek kullanım olmadan sadece para olacaktır. Ayrıca, sıvı staking türevlerinin en basit Defi stratejisinin merkezi kısmını oluşturmasının muhtemel olduğunu belirtti. Bu fayda, merkezi finans (CeFi) ve Defi endüstrisindeki kişi ve kurumların STETH'e ilgi geliştirmesine yol açtı.

“cbETH” sağlayan Coinbase, perakende yatırımcıların bile stratejiye aşina olacağı anlamına geliyor. Kullanıcılar esasen ücretsiz getiriye akın etmeye başladıkça, likit staking türevlerini kabul eden protokollerde büyük bir artış görmemiz muhtemeldir. Yakında birçok Defi kullanıcısı, gaz ücretlerini karşılamak için yalnızca ETH tutabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ