Tornado Cash üzerindeki son baskı ve ardından Circle'ın eylemleri, topluluğu ETH doğrulayıcılarının ve staker'ların yasal talep üzerine ağı sansürleyip sansürlemeyeceklerini düşünmeye zorladı.

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Bu Durumda Doğrulayıcıların Hisselerini Yakmayı Kabul Ediyor

Tornado Cash üzerindeki son baskı ve ardından Circle'ın eylemleri, topluluğu ETH doğrulayıcılarının ve staker'ların yasal talep üzerine ağı sansürleyip sansürlemeyeceklerini düşünmeye zorladı.

ETH'yi hisselendiren borsalardan ve platformlardan, Vitalik Buterin'in sansüre müsamaha etmeyeceğini söylediği pozisyonlarını temizlemeleri istendi.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum blok zinciri ağının sansürünü desteklemeleri durumunda tüm ETH doğrulayıcılarının hisselerini yakacağını açıkça belirtti. En son karar, kripto alanındaki güçlü düzenleyici eylemlerin ardından geldi.

Son zamanlardaki saldırı ve düzenleyici eylemin ortasında, kripto alanındaki yatırımcılar sansür eylemleri konusunda yeterince endişeli. Her şey geçen hafta ABD Hazinesinin kripto karıştırıcı Tornado Cash'i Kuzey Kore gibi düşman ülkeler tarafından kara para aklama aracı olarak nitelendirerek tamamen yasaklamaya karar vermesiyle başladı.

Hemen, USDC stablecoin veren Circle, Tornado Cash ile ilişkili adresleri engellemeye başladı. Bu karar, ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nin  OFAC talimatlarına dayanılarak geldi. İnsanlar paralarını USDC'den USDT dijital paralarına taşımaya başlayınca Circle'ın kararı biraz geri tepti.

Ethereum Topluluğunun Nesi Var?

Ethereum topluluğunun önündeki daha büyük bir zorluk, düzenleyicilerin Ethereum ağını algılaması durumunda ne yapacaklarıdır. Bildiğimiz gibi Ethereum, Proof-of-Work  PoW ağını daha sürdürülebilir, verimli ve hızlı bir Proof-of-Stake  PoS  ağına geçirmenin ortasında.

Dune Analytics'ten gelen verilere atıfta bulunan kripto piyasası analisti eylonverse X, Beacon doğrulayıcılarının 2/3'ünün Ethereum blok zincirinin sansürü durumunda OFAC kurallarına uyacaklarını söylediklerini söyledi.

Ayrıca, “Doğrulayıcıların %66'sı belirli blokları imzalamazsa. Onaylanmış tx'lere sahip bloklar öneren blok yapıcıların / aktarıcıların dahil edilme olasılığı daha düşüktür, yani bu blok oluşturucular para kaybedecek ve bu tür TX'lerin dahil edilmesini ekonomik olarak kıskanılacak hale getirecektir. Burada #ethereum ekosisteminin yeterli sosyal ademi merkeziyetçiliğe ulaşmadığına dair bir durum var ve çok tehlikeli, ulus devlet ele geçirme bölgesi çiziyoruz”.

İşte Vitalik Buterin'in Söyledikleri

Ethereum topluluğu, düzenleyici eylemlerle ilgili devam eden endişeler hakkında biraz konuşuyor. Bu, Etheruem'in yakında bir PoS modeline geçeceği bir zamanda daha da önemlidir.

Bazı popüler piyasa oyuncuları ayrıca Kraken, Coinbase ve Lido Finance gibi doğrulayıcılara ve bahislere ulaştı ve düzenleyiciler onlardan ETH stakingini sansürlemelerini isterse ne yapacaklarını sordu. Ancak hiçbirinden net bir açıklama gelmedi. Kripto blog yazarı Eric Wall, Etheruem topluluğuna bir soru üzerine bir anket yaptı.

Buna cevaben Vitalik Buterin, X seçeneğini tercih edeceğini söyledi. Bu nedenle sansüre müsamaha göstermeyecek, bunun yerine bunu bir saldırı olarak görüp karşılıklı fikir birliği ile doğrulayıcı payını yaktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ