DEX pazar nişi önemsiz kalıyor, ancak Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin yeni önerisiyle haritayı koymak istiyor.

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin

DEX pazar nişi önemsiz kalıyor, ancak Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin yeni önerisiyle haritayı koymak istiyor.

Merkezi olmayan borsalar, onları ana akım haline getirmeye çalışan çok sayıda projeye rağmen ütopik bir fikir olmaya devam ediyor.

Bitcoin'i üçüncü taraflara güvenmeden Ethereum için takas etmenin bir yolu olmaması (ve tersi) gerçeği, yakın zamanda 'güvensiz' ve 'sunucusuz' bir DEX fikrini aşan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin için 'utanç verici'.

Uniswap protokolü yardımıyla ERC-20 tokenlarını takas etmek için BTC'yi ETH ile değiştirmeyi kolaylaştırmak istiyor.

Neden merkezi olmayan borsalar mücadele ediyor?

Varlıklarınızı üçüncü bir tarafa emanet etmek kripto ahlakına aykırıdır. Merkezi borsalar hackler, manipülasyon suçlamaları ve düzenleyici engellerle uğraştı. Bununla birlikte, DEX'lerin IDEX ve EtherDelta gibi pazar payı pazardaki düşüşü neredeyse hiç temsil etmiyor.

Sorun, DEX'lerin ademi merkeziyet cazibesini aşan bir takım eksikliklere sahip olmasıdır. Son derece düşük likidite, müşteri desteği ve çok sınırlı sayıda işlem seçeneği ile bu borsalar yatırımcıların dokunması için çok yavaş, elverişsiz ve hantaldır.

İnşaat köprüleri

Buterin’in önerisi Bitcoin'in çok ötesine uzanıyor. Kanada dahisi de Ethereum ve diğer ekosistemler arasında DEX köprüleri kurmak istiyor.

 Ether ve Zcash arasında takas yapmak için CEO Electric Coin Şirketi (ECC) Zooko Wilcox ile bu konuda zaten bir görüşme yaptı. Şimdi yürüyüşe çıkmak istiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ