Ethereum ana ağı, 8 Aralık'taki İstanbul güncellemesinden bir aydan kısa bir süre sonra Muir Glacier Hard Fork’una geçti.

Ethereum, Muir Glacier Hard Fork Güncellemesini Tamamladı

Muir Glacier güncellemesi, 2 Ocak 2020'de 9.200.000 numaralı blokta, yalnızca bir iyileştirme önerisi olan EIP 2384 ile etkinleştirildi. Teklif, Ethereum blok zincirinin zorluğu önemli ölçüde artırabilecek yerleşik bir algoritması olan zorluk bombasını ertelemeyi amaçlıyor. Güncelleme, 4.000.000 blok veya yaklaşık 611 gün boyunca zorluk bombasını ertelemek için tasarlanmış durumda.

Ethereum ağının geçirdiği üçüncü zorluk bombası gecikmesi, ilk ikisi 2018 ve 2019'da gerçekleşti. İstanbul'un son güncellemesinden üç hafta sonra gerçekleşen Muir Glacier güncellemesi, İstanbul'u planlarken yanlış hesaplamadan kaynaklandı. Geliştirici topluluk ilk olarak 2019’un ortalarında bombanın zor olduğunu fark etti. Ancak bunun yerine, bomba Ekim ayında fark edilir hale geldi ve topluluk meseleyi planlanandan daha erken ele almaya zorladı.

Bazı geliştiriciler, bu bombanın tamamen kaldırılmasını isteyen zorluk bombasıyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Ancak, kısa zaman dilimi göz önüne alındığında, geliştirici ekibi sonunda başka bir gecikmeyle ilerlemeye karar verdi.

Ana ağın yanı sıra, Ropsten test ağı da 7117117 numaralı blokta aynı güncellemeyi uygularken, diğer Ethereum test ağları değişmeden kaldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ