Bu yazımızda sizlere Ethereum Name Service (ENS) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylelikle ENS coin hakkında net bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Ethereum Name Service (ENS) Nedir? İşte Detaylarıyla ENS Token

Bu yazımızda sizlere Ethereum Name Service (ENS) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylelikle ENS coin hakkında net bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Ethereum Name Service (ENS) Nedir? Kapsamlı Bir Kılavuz

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş dağıtık ve genişletilebilir bir adlandırma sistemidir. Amacı, 'alice.eth' gibi insan tarafından okunabilir isimleri Ethereum adresleri, kripto para adresleri, içerik karmaları ve meta veriler gibi makine tarafından okunabilir tanımlayıcılara dönüştürmektir. ENS aynı zamanda protokolün yönetişim belirteci olarak hizmet vererek token sahiplerinin protokol yönetimine katılmasını ve hazine harcamaları için oy kullanmasını sağlar.

ENS Token'ın İşlevlerini Keşfetmek

ENS, platform içinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli işlevlere hizmet eder:

Yönetişim: ENS DAO, ENS protokolünün fiyatlandırma ve fiyat oracle'ı gibi kritik yönlerini yönetir. Teklif sunmak için en az 100 bin ENS tokenı gereklidir. Tekliflerin onaylanması, tüm tokenlerin en az %1'inden oluşan bir yeter sayı ile basit çoğunluğa dayanır.

Hazine Hibeleri: ENS token sahipleri hazine hibelerini onaylama ve harcamaları belirleme yetkisine sahiptir. Gelecekte elde edilen gelir hazineye akacaktır.

ENS Protokolünün Temel Bileşenlerini Anlamak

ENS protokolü, sorunsuz bir şekilde birlikte çalışan birkaç temel bileşenden oluşur:

Adlandırma Hizmeti: Kullanıcılar, 0x ile başlayan geleneksel Ethereum adreslerini insan tarafından okunabilir isimlerle değiştirerek bir .ETH adı kaydedebilirler. Ayrıca ENS, 100'den fazla blok zincirindeki adresleri, merkezi olmayan web siteleri için içerik karmalarını, avatarlar ve Twitter tanıtıcıları gibi profil bilgilerini ve daha fazlasını destekler.

DNS Ad Alanı Entegrasyonu: ENS, kullanıcıların example.com gibi bir DNS alanını ENS ile eşleştirmesine olanak tanır. Bu, kullanıcıların ETH, BTC ve DOGE gibi kripto para birimlerinde doğrudan example.com alan adlarına ödeme almalarını sağlar.

ENS DAO: Token lansmanının ilk haftasında, ENS anayasası oluşturularak topluluk için kurallar ve yönergeler belirlenir. ENS DAO, gelecekte anayasayı değiştirme yetkisine sahiptir ve %67'lik bir onay eşiği ve toplam tokenlerin %5'lik bir yeter sayısı gerektirir.

01 Temmuz 2023 itibarıyla ENS'nin maksimum ve toplam token arzı 100.000.000'dur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ