Ethereum (ETH) neden belirli bir çizgide ilerliyor?

Ethereum beni en fazla heyecanlandıran 2-3 platformdan birisi. Sadece beni değil, Putin'i bile heyecanlandırmış ki Putin, haziranda, Vitalik Buterin'i ile görüştü.

Ethereum, blockchain teknolojisine yenilik getirmiş ve daha da gelişmesine olanak sağlamış bir platformdur. Sürekli gelişmekte ve değişmekte olan bu platformdan yararlanabilmek ve onu kullanabilmek için gerekli olan şey etherdir. Elinizdeki Ether sayesinde Ethereum'un platformu üzerine proje inşa edebiliyorsunuz. Bunlar kriptoparaları takip eden herkesin bildiği şeyler aslında. Benim değinmek istediğim konu ise ether, sadece beni değil, bir çok kişiyi meraklandıran, umutlandıran bir platformken neden sürekli belirli bir seyirde hareket etmekte? Oynamalar genellikle %1-5 arası olmakta. Bunu anlayabilmek için önce etherin kime hitap ettiğini, etherin aslında ne kadar talep oluşturduğu, ethereum zincirinin ne kadar verimli çalıştığına bakmak gerekir.

Ether Vitalik'in de dediği gibi petrole benzemektedir. Kendisinin ethereum ile ilgili yapılan toplantılardan birinde "Biz etherin bitcoinin yerine geçmesi ile ilgilenmiyoruz. Bitcoin altın,litecoin gümüş ise etheri de petrole benzetebiliriz." demesi, etherin kullanıcı kitlesini ve ethere kimlerin ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Ether aslında blockchain sisteminin kaynağıdır ve bu kaynağı para gibi değişim aracı kullanmak, etheri en basit tabirle israf etmektir. Şöyle örnekleyelim, marketten alışveriş yaparken para yerine demir kullanmamız ne kadar mantıksızsa, etheri de değişim aracı kullanmak o kadar gereksizdir. Bu yüzden etheri kullanacak kitle blockchain temelli proje inşa eden guplardır. Bu gruplarında kriptopara piyasasında ki çoğunluğa nazaran küçük bir yüzde de olması etherin değerinin çok fazla artmasına veya azalmasına engel olmaktadır.

Etheri asıl değerlendirecek olan şey ethereumun blockchain platformlarının üstüne inşa edilen projelerdir dedik. Bu yüzden asıl ether ihityacı olan kişiler ise proje ekipleridir. Peki günümüzde ne kadar kişi ether kullanmakta? Yasin Üstün'ün forumda yaptığı paylaşıma bakarsak eğer, en çok yatırım alan ICOlar 1 641 990 550 $ toplamış. Tabiki bu projelerin hepsi ethereum blockchaini üzerine kurulmamış. Ancak hepsini ethereum temelli olarak düşünsek bile aslında 29.000.000.000 $ piyasayı sahip etherin ne kadar küçük bir yüzdesinin işlenmeye başladığını görürüz.Bu da bize ethere olan talebin hala azlığını gösterir.

Ethereum hakkında yapılan yorumlara, analizlere bakıldığı zaman, bu teknolojinin insanları nasıl heyecanlandırdığını görüyoruz. Bu da bize ethereumun ne kadar büyük bir gelecek vaat ettiğini göstermekte. Ancak, ethereumun bir kaç ay öncesinde yaşadığı hack saldırısı ve sonrası yaşanan sıkıntılardan dolayı, ethereuma olan güven biraz sarsılmış durumda ve de insanlar temkinli yaklaşmaktadır.

Ezcümle, piyasada olan birçok etherin hala daha kullanılması gerektiği gibi kullanılmaması, etheri işleyecek kişilerin hala azlığı ve de büyük gelecek vaad eden zincirin yaşadığı hack saldırısı etherin sıçrama yapamamasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda birçok insanın ethere umut bağlaması etherinde düşmesine engel olmaktadır. Bu yüzden ether sürekli belirli bir seyirde ilerlemektedir. Ayrıca ether ihtiyacı olan ekiplerin sayısı ethere oan talebi yükseltecek kadar çok değildir.

Etherin asıl sıçrama yapmasını sağlayacak olay ,tahminimce, ethereum üzerine oluşturulmuş projelerden sadece bir tanesi büyük sükse yapar ve gelişim sağlarsa etheri bitcoinden de daha çok aranır halde bulabiliriz.

Son olarak ülkelerin kriptoparalara karşı takınacağı tutumun etheri uzun vadede etkileyeceğini sanmıyorum. Çünkü ether Vitalik'in de dediği gibi bir para değil, bir kaynak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ