Norges Bank, GitHub'da geliştiricilerin CBDC test ağı ile etkileşime girmesine izin veren bir açık kaynak kodu yayınladı

Ethereum: Norveç Merkez Bankası, Ulusal Para Birimi Çıkarmak İçin ETH Ekosistemini Kullanacak

Norges Bank, GitHub'da geliştiricilerin CBDC test ağı ile etkileşime girmesine izin veren bir açık kaynak kodu yayınladı. Sandbox geliştirmeleri, toplu ödemeler, köprüler ve güvenlik tokenleri gibi bazı karmaşık ve ilginç kullanım durumlarını içerecektir.

Norveç'in merkez bankası - Norges Bank - şimdi ülkenin kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) oluşturma çabalarına öncülük ediyor. Merkez bankası, CBDC sanal alanı için açık kaynak kodunu yayınlamaya karar verdi.

Korumalı alan şu anda GitHub'da açık kaynaklı bir Apache 2.0 Lisansı olarak mevcuttur. CBDC test ağı ile etkileşim için bir arayüz sunmak üzere tasarlanmıştır. Norges Bank'ın resmi CBDC ortağı Nahmii'ye göre, açık kaynak kodu geliştiricilerin token yakma, token basımı ve ERC-20 tokenlerini  aktarma gibi işlevleri etkinleştirmesine izin verecek. Resmi duyuru notları:

Norges Bank sanal alanı, uygun akıllı sözleşmeleri ve erişim kontrollerini dağıtmanın yanı sıra özel bir ön uç ve ağ izleme araçları  BlockScout ve Grafana içerir. Ön uç ayrıca ağdaki işlemlerin filtrelenebilir bir özetini gösterir.

Ancak Nahmii, kodun mevcut sürümünün tasarım gereği Ethereum'un ana cüzdanı MetaMask'ı desteklemeyeceğini de sözlerine ekledi. Yalnızca uygun kimlik bilgilerine sahip kullanıcılar tarafından özel olarak erişilebilir. Sonuç olarak, test ağındaki işlemler şimdilik gizli kalacaktır.

Ek Sandbox geliştirmeleri, toplu ödemeler, köprüler ve güvenlik tokenleri gibi bazı karmaşık ve ilginç kullanım durumlarını içerecektir. Ek ön uç geliştirme ile birlikte, özel akıllı sözleşme çalışmalarını içerecektir.

Norges Bank, projenin ikinci bölümünü Eylül ortasına kadar teslim edeceklerini söyledi. Bundan kısa bir süre sonra kaynak kodunu herkese açık hale getireceklerdi.

Ethereum Blok Zincirinde Altyapı Oluşturma

Norveç merkez bankası geçtiğimiz Cuma günü CBDC prototip altyapısının Ethereum teknolojisine dayanacağını duyurdu. Bu yılın başlarında, merkez bankası zaten CBDC'yi Ethereum üzerinde inşa etme konusunda ipuçları vermişti.

O zamanlar Norges Bank, Ethereum ekosisteminin CBDC ihracı, dağıtımı ve ilgili diğer faaliyetler için temel altyapı sağlayacağını söyledi. Merkez bankası, “Prototip, DSP için bir dizi önemli özelliği test etmek için kullanılacak” dedi.

Norges Bank, geçen yıldan beri CBDC planları üzerinde çalışmaya çalışıyor. 2021'de merkez bankası ayrıca olası CBDC tasarımlarını içeren bir referans belgesi yayınladı. O zamanlar Ethereum, Bitcoin ve Bitcoin SV gibi farklı blok zinciri seçeneklerini düşünüyordu. Ancak, Ethereum'u daraltmış görünüyorlar. Resmi ortak şunları kaydetti:

Nahmii A.Ş., bu prestijli projede Norges Bank ve diğer kurumlarla çalışmaktan gurur duyuyor ve birlikte çalışmamızın kamu-özel sektör ortaklıkları için yeni standartlar belirlemeye yardımcı olacağını umuyor.

Haber, IMF'nin Temmuz 2022 itibariyle 97 ülke ve diğer merkez bankalarının CBDC'leri araştırdığını belirten bir rapor yayınlamasıyla birlikte geldi. Şimdiye kadar sadece iki ülke CBDC projelerini, Bahamalar ve Nijerya'yı tam olarak başlattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ