Polygon hardfork yükseltmesi 17 Ocak'ta gerçekleşecek ve doğrulayıcıların düğümlerini önceden güncellemesi gerekiyor.

Ethereum Ölçekli Çözüm Polygon

Polygon hardfork yükseltmesi 17 Ocak'ta gerçekleşecek ve doğrulayıcıların düğümlerini önceden güncellemesi gerekiyor.
Polygon hardfork, artan gaz ücretleri ve ağın yeniden düzenlenmesi konularını ele alacaktır.

Ethereum'un Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümü olan Polygon, bu hafta 17 Ocak Salı günü bir hardfork geçirecek. PoS Polygon blockchain ağındaki kullanıcı deneyimlerini etkiliyor.

Ekip geçen ay Polygon İyileştirme Önerisi (PIP) forum sayfasında bir ön tartışma yaptıktan sonra geçen hafta bu hardforku onayladı.

Gaz ücreti artışları konusunu ele almak için, Polygon ekibi BaseFeeChangePayda'yı mevcut 8 değerinden 16'ya değiştirecek. Bu, bir blok içindeki hedef gas ücreti limitlerini aşan veya altına düşen baseFee oranının artırılmasına/azaltılmasına daha da yardımcı olacaktır. Polygon Yönetişim Ekibinin 15 seçmeninin yaklaşık yüzde 87'si BaseFeeChangePayda'nın artırılması yönünde oy kullandı. Hardfork ile ilgili daha fazla ayrıntıyı CoinTelegraph ile paylaşan bir Polygon sözcüsü şunları söyledi:

Sert çatal Blok >= 38.189.056 için kodlanmıştır. Hiçbir merkezi, tek aktör bunu başlatmayacak. Ağın doğrulayıcıları, belirtilen bloktan önce düğümlerini güncellemelidir ve bunu zaten yapıyorlar.

Polygon ekibi, gaz ücreti konusunu ele alırken, zincir içi aktivite hızla arttığında taban ücret fiyatının genellikle "üstel artışlar" yaşadığını söyledi. Paydayı iki katına çıkararak, büyüme eğrisi düzleştirilebilir ve böylece gaz fiyatlarında “yumuşak, şiddetli dalgalanmalar” olur.

Zincir Yeniden Düzenleme Sorununun Ele Alınması

Gaz ücreti değişikliklerinin yanı sıra, Polygon geliştirme ekibi zincirin yeniden düzenlenmesi konularını ele alacaktır. Hardfork'un bir parçası olarak Polygon ekibi, zincir yeniden düzenleme sorununu çözmek için SprintLength işlevini 64 bloktan 16 bloğa düşürecek.

Polygon ekibi, Sprint uzunluğunu azaltarak işlem kesinliğinin artacağını açıkladı. Bu, tek bir blok üreticisinin, mevcut 128 saniyeye karşı sürekli olarak 32 saniyelik bir frekansta blok eklemesine izin verecektir. "Değişiklik, bir doğrulayıcının ürettiği blokların toplam süresini veya sayısını etkilemeyecek, bu nedenle genel olarak ödüllerde herhangi bir değişiklik olmayacak" diye eklediler.

Zincir yeniden yapılanmaları, kötü niyetli saldırılar veya ağ hataları nedeniyle meydana gelir ve blok zincirinin ikiye bölünmesine neden olur. Ancak zincir organizasyonundaki herhangi bir verimsizlik, Polygon blok zincirinde yüzde 51'lik bir saldırıya yol açabilir.

Hard fork'a hazırlanmak için, Polygon'daki tüm node operatörlerinin 17 Ocak'tan önce node'larını yükseltmeleri gerekiyor. Ancak Polygon'un MATIC token sahipleri ve platformda çalışan diğer Daap'lerin herhangi bir işlem yapması gerekmiyor.

Hafta sonu boyunca, Polygon'un yerel kripto parası MATIC bir yükselişe tanık oldu. MATIC belirteci şu anda 0,99 $ fiyat ve 8,6 milyar $ piyasa değerinden işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ