Şanghay yükseltmesi, Ethereum Sanal Makinesine (EVM) temel bir değişiklik getirecek.

Ethereum: Şanghay Yükseltmesi İle Daha Düşük Gaz Ücretleri ve Daha Hızlı İşlemler İçin Büyük Güncelleme

Şanghay yükseltmesi, Ethereum Sanal Makinesine (EVM) temel bir değişiklik getirecek.
Yükseltme, doğrulayıcıların stake edilen ETH'lerini daha düşük bir gaz ücretiyle çekmelerine olanak tanıyan EIP'lerle birlikte gelecek.
Ethereum blockchain ağı, daha düşük gaz ücretleri ile birlikte stake edilen Ether'in (sETH) geri çekilmesini kolaylaştıracak en önemli Şangay yükseltmesine hazırlanıyor. Ethereum geliştiricileri, Shandong adlı test ağı sürümünü zaten başlattı.

Geliştiriciler, bu kritik iyileştirmelerin uygulanması üzerinde çalışmaya başlayacak. Bu süreç muhtemelen Eylül 2023'e kadar devam edecek. Geçen ay, Ethereum ağı, Ethereum ana ağını Beacon Zinciri ile birleştirerek bir Merge yükseltmesinden geçti.

Bu yükseltme, Ethereum'un fikir birliği modelini Proof-of-Work'ten Proof-of-Stake'e taşıdı. Piyasa uzmanları, Ethereum blok zincirinin verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini önemli ölçüde artıracak çığır açan bir başarı olarak adlandırıyor. Ayrıca, Ethereum blok zincirini enerji tüketimini yüzde 99 oranında azaltarak çok daha çevre dostu hale getiriyor.

Şimdi, yaklaşmakta olan Şanghay yükseltmesi, Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmelere güç veren bir yazılım olan Ethereum Sanal Makinesi'ne (EVM) temel bir değişiklik getirecek. Ethereum İyileştirme Önerisi EIP-3540, kodlamayı verilerden ayıran, topluluğun en çok beklenen güncellemesi olacak. CoinTelegraph'a teklif hakkında konuşan Axelar içerik sorumlusu Galen Moore şunları söyledi:

Benim açımdan, EIP-3540, Şanghay için önerilen en önemli yükseltmedir. Ethereum ekosisteminde birlikte çalışabilirliğe doğru bir adım daha. Şu anda, Ethereum'daki katman-2 ağları hantal bir kod doğrulama işlemi kullanıyor. EIP-3540, kodu ve verileri ayırarak bu süreci daha verimli hale getirir. Bu, özellikle Polygon Edge üzerine kurulu merkezi olmayan uygulama zincirleri olan Polygon Supernets'in büyüyen ekosistemi için iyi bir haber.

Stake Edilen Ether'in (ETH) Geri Çekilmesi

Şu andan itibaren, stake edilen ETH'ye sahip doğrulayıcılar, ağ istikrarını sağlamak için doğrudan para çekemezler. Ethereum İyileştirme Önerisi EIP-4895, Beacon Zinciri aracılığıyla sETH ve kazanılan ödüllerin geri çekilmesine izin verecektir.

İncelenmekte olan bu tekliflere ek olarak, yükseltme bazı Katman-2 protokollerinde değişiklikler getirecektir. Şangay yükseltmesi, blok boyutlarını eşitleyerek ve aynı zamanda ağdaki çağrı verisi verimliliğini artırarak gaz ücretini azaltacaktır. Moore ekledi:

Özelleştirilmiş zincirler, Polygon gibi bir katman-2 üzerine inşa edildiğinde ve temel zincir Ethereum ile iletişim maliyetini düşürdüğünde, bu da ekosistemin her yerindeki kullanıcılar için gaz fiyatlarını düşürür .Talebi yayacak şekilde yatay olarak ölçeklendirmeyi daha verimli hale getirerek.

Geçen ay Merge yükseltmesi, Ethereum blok zincirine gelen büyük iyileştirmelerin sadece başlangıcıydı. Hattaki bir sonraki gelişme Surge olacak. Bu, Ethereum'un veri depolama ve erişme yeteneğinin ölçeklenebilirliğini geliştirmede önemli bir adım olacaktır. Diğer gelişmeler Verge, Purge ve Splurge olacak. Bunlar, devam eden Ethereum gelişimindeki son üç adım olacak ve önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ