Ethereum Smart Contracts Nedir ? Nasıl Geliştirilir ?

Son günlerde oldukça ilgi çekici hale gelmeye başlayan Akıllı Sözleşmeler birçok firma tarafından sistemlerine nasıl dahil edeceklerine yönelik çalışmalar önem kazanmış olup halk tarafından benimsenme süreci atlatıldıktan sonrada birçok girişimci tarafından enteresan projeler çıkacağını düşünüyorum.

Akıllı Sözleşmeler, iki tarafın anlaşmalarından sonra dijital olarak imzalanıp Blok Zincirine eklenen sistemlerdir. Bu sistemler Blok Zinciri üzerinde diğer bileşenlerle kendi aralarında haberleşme yapabilirler.

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin'in makalesinde Akıllı Sözleşmeler şu şekilde tanımlanmıştır ;

"Akıllı kontrat, merkezi olmayan otomatize bir yapıda, iki veya daha çok tarafın ortaya konan dijital varlıkları, belirli kurallar doğrultusunda, yeniden paylaşmasıdır. Örneğin, istediğiniz bir web sitesini bir web geliştiriciyle tüm şartlarda anlaşarak bir akıllı kontrat üzerinden belirli bir sürede tasarlatabilirsiniz. Bu örnekte kontrat, sınırlı bir süreyle iki taraf arasında anlaşılan bir sözleşmedir ve akıllı bir kontrattır. Akıllı kontratlar belirli bir zamanla sınırlanabileceği gibi, sınırsız süreli de geçerli olabilirler. Süre sınırlı kontratlar dolayısıyla taraf sayısını da sınırlayacağından akıllı kontrat sayılırlar."

Burada tanımlanan sektör bir web sayfası geliştiricisi üzerinden tanımlanmıştır fakat bunu birçok farklı sektörde kullanımını sağlayabiliriz bu sistemin en değerli olduğu sektörleri tek tek isimlendirmektense ben şu şekilde tanımlıyorum x bir parametreye göre y bir sonucu tetikleyecek sistemleri  a & b arasında otomatize hale getirmeyi hedef alan sektörler için kullanışlı olacağı kanaatindeyim.

Bu açıklamalardan sonrasında Ethereum Smart Contracts sistemlerinin yazılımsal olarak nasıl geliştirileceği üzerine bir makale serisi yapacağım bu seri içerisinde en basit projelerden başlayıp ileri seviye projelere doğru gideceğim bu konularla alakalı hiç Türkçe makalelere denk gelmedim elimden geldiğince dilimin döndüğünce bu sistemlerin geliştirilmesi yönünü anlatmaya çalışacağım.

Belki bu şekilde sistemleri oldukça derinlemesine araştırıp bu konular üzerinde uzmanlaşmaya çalışan kişilere yardımımız dokunur & bu kişiler gelecekte bu mekanizmalar üzerine başarılı projeler geliştirirler. Ethereum'unda geliştiği şu günlerde Akıllı Sözleşme sistemleri de onunla paralel olarak daha iyi gelecektir belki de bugün anlatacağım bilgiler bir kaç sene sonra gerçek hayatta kullanılabilir ve çok daha gelişmiş, stabil bir konuma gelmiş olurlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ