Lido Finance, belirli ağların “ekonomik aktivite gösterdiği” sürece, ETH stake hizmetlerini tüm L2 sisteminde sunmayı planladığını duyurdu.

Ethereum Staking Hizmeti Lido, İkinci Katman Genişlemesini Duyurdu

Lido Finance, belirli ağların “ekonomik aktivite gösterdiği” sürece, ETH stake hizmetlerini tüm L2 sisteminde sunmayı planladığını duyurdu.

Kripto staking servis sağlayıcısı Lido Finance, Ethereum Layer iki (L2) ağlarının ekosistemi genelinde stake edilen Ether (stETH) desteğini genişletme planlarını açıkladı.

18 Temmuz tarihli bir blog gönderisinde, Lido ekibi, başlangıçta sarılmış stETH (wstETH) kullanarak köprüler aracılığıyla L2'lere Ether staking'i destekleyerek başlayacağını belirtti. İleriye dönük olarak, kullanıcıların “varlıklarını tekrar Ethereum ana ağına bağlamaya gerek kalmadan” doğrudan L2'lerde pay sahibi olmalarını sağlayacak.

Ortak L2'ler açısından ekip, duyurudan önce köprülü staking hizmetlerini Argent ve Aztec ile zaten entegre ettiğini belirtti. Bir sonraki ortaklık ve entegrasyon koleksiyonunun önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Tam teşekküllü L2 staking desteği hazır olduğunda, Lido ekibi, yeterince "ekonomik aktivite gösteren" diğer L2'lere genişlemeden önce ilk olarak L2 ağır ağırlıkları Arbitrum ve Optimism ile başlayacağını belirtti.

L2'lerin Ethereum işlemlerinin maliyetini azaltmak için tasarlandığı göz önüne alındığında, ekip bu hareketin kullanıcıların ETH'yi daha düşük ücretlerle stake etmelerine ve aynı zamanda “verimleri artırmak için yeni bir DeFi uygulamaları paketine erişim” kazanmalarına olanak sağlayacağını duyurdu.

“Birkaç L2 türü vardır. Gelecekte, ekonomik faaliyetin ve işlem hacminin büyük bir kısmının  çoğunluk olmasa da hem genel kullanıma hem de amaca özel Katman 2 ağlarına taşınacağına inanıyoruz.”

“Bu ağların her biri, kullanıcılarının ekonomik faaliyetlerini desteklemek ve Ethereum ekosistem ağlarının tüm kullanıcılarının Ethereum'un güvenliğini sağlamaya katılma yeteneğine sahip olmasını sağlamak için staking çözümlerinden yararlanacak veya bunlara ihtiyaç duyacak” dedi.

Lido'nun web sitesine göre, şu anda platformda yaklaşık 6,5 milyar dolar değerinde 4,2 milyon ETH'ye sahip, bu da onu toplam stETH değeri açısından en büyük sağlayıcılardan biri ve merkezi olmayan toplam kilitli (TVL) açısından genel olarak ikinci sağlayıcı yapıyor.

Lido, Solana (SOL), Kusama (KSM) ve Polkadot (DOT) dahil olmak üzere bir dizi başka varlık üzerinde stake ödülleri sağlar, ancak esas olarak yıllık yaklaşık %3,9 getiri sunan ETH stake hizmetleri için kullanılır.

Bir kullanıcı ETH'lerini platforma yatırdıktan sonra, mevduatlarının tokenize edilmiş bir versiyonu, diğer DeFi protokollerinden diğer borçlanma veya getiri hizmetlerinde kullanılabilen stETH olarak basılıyor.

stETH, amaçlanan 1:1 ETH oranında sabitlenir. Bununla birlikte, sabitleyici, 40 milyar dolarlık Terra ekosistem çöküşünün ardından Mayıs ayında 1 ETH'nin 0,95'ini temsil etmek üzere düştü.

Varlığın ayrıştırılması, uzun vadeli sahipleri ve hisse sahipleri için sınırlı riskler oluşturur. Bununla birlikte, varlığa karşı kaldıraçlı pozisyonlar alan herkes için tasfiyelere neden olma riskini taşır. Şimdi Celsius Network ve Three Arrows Capital gibi feshedilmiş firmaların önemli stETH kullanıcıları olduğu bildirildi.

Yazma sırasında, sabitleyici doğru oranda oturuyor ve Lido, ETH ve stETH için 1: 1 değişim sunuyor. Bununla birlikte, ortak merkezi olmayan değişim toplayıcı 1inch aynı zamanda stETH'yi darp etmek için %2,36'lık bir indirim sunuyor, bu da mevduat sahiplerinin şu anda 1 inç üzerinden yatırdıkları ETH miktarından daha fazla stETH değeri geri alabileceklerini gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ