Merkez Bankası Dijital Para Birimleri [CBDC] 2020 Dünya Ekonomik Forumu'nda ön plana çıktı. ConsenSys, Ethereum blok zincirindeki merkez bankası dijital para birimleri için pratik bir teklif ortaya koyan bir teknik inceleme yayınladı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri [CBDC] 2020 Dünya Ekonomik Forumu'nda ön plana çıktı. ConsenSys, Ethereum blok zincirindeki merkez bankası dijital para birimleri için pratik bir teklif ortaya koyan bir teknik inceleme yayınladı.

Teknik raporda şu ifadeler yer alıyor:

“Merkez bankalarının Merkez Bankası tarafından atanan aracıların düğüm görevi gördüğü büyük ölçekli, özel, izin verilen, Ethereum tabanlı bir ağ üzerinde CBDC yayınlamasını öneriyoruz.”

Dijital inovasyonu para üzerinde kontrolü korurken, farklı ülkelerdeki merkez bankalarının güdüsü oluşmuş durumda. Teknik incelemeye göre, izin verilen bir blok zinciri olan Ethereum tabanlı, merkez bankalarının CBDC'nin “katılım ve dağıtım” üzerinde aracıları kontrol etmesine yardımcı olacak. Teknik belge de vurgulandığı üzere şu ifadeler yer alıyor:

“Genel Ethereum izinsiz, yani herkese açık olsa da, Ethereum kurumsal düzeyde güvenlik ve performans sunabilen varyantlara izin verdi. Özel, izin verilen Ethereum'un CBDC gereklilikleri için mümkün olan en iyi platformu sunacağına inanıyoruz. ”

ConsenSys’in teknik incelemesinde, Ethereum’un “izin verme yetenekleri” nin merkez bankalarına izin vereceği vurgulandı.

Ağ katılımcılarına katılanları sorunsuz bir şekilde "yetkilendirmek ve yetkisini kaldırmak" için yetki kanıtı [PoA] consensus algoritması  kullanan özel Ethereum ağları, çok düşük bir maliyetle “yarı gerçek zamanlı varlık transferleri” sunabilir.

Merkez bankaları, ihraç ve imhası kontrolleri altında olan Ethereum tabanlı token oluşturabilir. Ek olarak, PoA consensus algoritmasında enerji yoğun değildir ve bu nedenle düşük enerji maliyeti ve çevresel etki ile büyük ölçekli bir ağı destekleyecektir.

Teknik incelemede ayrıca ConsenSys CEO'su Joseph Lubin'den bir önsöz yer alıyor:

CBDC'ler bir dizi avantaj sunabilir. Dijital varlık devrimini, finansal piyasaları tüm küresel vatandaşlar için daha verimli ve kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olarak, düzenlenmiş, daha düşük riskli ve çok önemli bir şekilde erişilebilir bir şekilde ilerletmede merkezi bir rol oynayabilirler. CBDC, merkez bankalarına para politikasını daha doğrudan ve yenilikçi bir şekilde uygulamalarını ve teknolojik değişime ayak uydurmalarını sağlayacak daha etkili, geleceğe yönelik araçlar verebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ