Bitcoin sanatçısı “Bnoiit.c”, Ethereum tabanlı sanal müze projesi “Cryptovoxels”i kullanıma açtı. Bu sanal müzede, çevrim içi ziyaretçilere tüm sansürlü sanat eserleri açık vaziyette sunulmaktadır.

Ethereum Tabanlı Sanal Müze

Hazırlanan sanal müze içerisinde, 25 Ağustos tarihinde Fransız sokak sanatçısı Pascal “PBOY” Boyart tarafından duvara boyanan ve daha sonra Fransız yetkililer tarafından silinen Bitcoin resmi de yer almaktadır.

Cryptovoxels’ın sitesi, Fransa’da yankı uyandıran duvar resminin öyküsünü içermektedir. Eugène Delacroix’in klasik devrim niteliğindeki “La Liberté guidant le peuple” eserinin modern uyarlaması olan eser, görevliler tarafından silindi; ancak bu sanal müze içinde sergilenmeye devam etmektedir.

Duvar resmi, Bitcoin Genesis bloğunun 10’uncu yıl dönümü vesilesiyle boyandı. 1830 yılında Kral Charles’a karşı protesto yapan isyancıları yeniden yorumlayan resimde, çağdaş “Gilets Jaunes (Sarı Yelekliler)” figürleri yer alıyordu. Eserde ayrıca 0,284 BTC ödüllü bir bulmaca da bulunuyordu. Hazine avı şeklindeki bulmacayı çözmek için duvar resmini bulmak ve fiziksel olarak önünde durmak gerekiyordu. Duvar resmi yaklaşık 1 ay boyunca sergilendikten sonra yetkili makamlar tarafından üstü beyaz boya ile kapatıldı.

Ortadan kalkan duvar resmi, dijital koleksiyon olarak sergilenmeye devam etmektedir. Yüz eşit parçaya bölünen eser, Ethereum tabanlı ve geri ödemesi olmayan token’lara dönüştürüldü. Eşler arası ticaret sistemi OpenSea üzerinden alınıp satılabilmektedir. Ellerindeki eserleri sergilemek isteyen kullanıcılar, Cryptovoxels üzerindeki Ethereum tabanlı parsellerden satın almaları gerekmektedir. Tıpkı sanat eserlerinde olduğu gibi, bu parseller de OpenSea üzerinden alınıp satılabilmektedir. 

Sanat ve Blockchain

2018 yılında Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, Andy Warhol’ ''On Dört Küçük Elektrikli Sandalye'' eserinden hisse almak üzere, Maecenas blockchain platformu üzerinde kripto para tabanlı dünyanın ilk açık artırması düzenlendi. Boyart'a benzer şekilde sanatçı Andy Bauch da, binlerce dolarlık kripto para birimleri içeren cüzdanlara ait özel anahtarları edinmeye dair ipuçları verip soyut kodlar içeren yapboz benzeri kripto sanat eserini üretti. Bu ilkbaharda, blockchain tabanlı sanat eseri girişimi Artory, erken dönem Spotify yatırımcısının da yer aldığı A Serisi yatırım turunda 7 milyon dolar fon topladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ