Bankalar faiz oranlarını düşürmeye devam ederse, Ethereum'a dayalı merkezsiz finansman tasarrufların geleceği olabilir.

Ethereum Temelli Merkezsiz Finans (DeFi) Bankaları Yenebilecek mi?

Bankalar faiz oranlarını düşürmeye devam ederse, Ethereum'a dayalı merkezsiz finansman tasarrufların geleceği olabilir. Kripto para birimleri ile kar elde etmenin, sadece fiyatları üzerine spekülasyon yapmaktan daha fazla yolu var. DeFi, finansın geleceği için bir oyun değiştirici olarak ortaya çıkmakta.

Ethereum banka finansmanını yenecek

Her hafta dünyadaki bankaların oranları düşürdüğünü görüyoruz. Zira çoğu banka şimdi negatif bölgelere girdi. Bu harcamalar, harcamaları ve borçlanmayı teşvik etmek ve dünyadaki ekonomiler soğuduğu ve durgunluğa yöneldiğinden tasarruf ve faiz kazandırmadaki cesareti kırmak için çaba sarf edilmekte.

DeFi veya merkezi olmayan finansman, kripto varlıklarını akıllı bir sözleşme ile güvenli bir şekilde kilitlemenin ve ödünç verme platformlarıyla onlara ilgi duymanın bir yolu. Defipulse.com'a göre 650 milyon doların üzerinde bir miktar kilitlendi ve bu rakam giderek artıyor.

Yılın başlangıcından bu yana, DeFi platformlarında üstlenilen miktar iki katına çıktı. Dünya ekonomileri sözleşme yaparken bankaların müşterilerini cezalandırmaya devam etmesiyle bu eğilimin devam etmesi bekleniyor.

MakerDAO, şu anda yüzde 53 civarında baskınlığa sahip lider platform. Bir Defiant raporuna göre, borçlular giderek daha fazla Ethereum'u diğer platformlardan çekiyor ve bunun yerine MakerDAO'da teminat olarak kullanıyorlar.

MakerDAO, Compound Finance ve dYdX gibi diğer DeFi platformlarını geçtiği için borçlanma oranları da düşüyor. Daha ucuz borçlanma maliyetlerinin bir başka sonucu da, Dai arzının şu anda 100 milyon dolarlık rekor seviyeye ulaşması.

Borçlanma ve borç verme oranları, DeFi'nin artan likidite sonucu olarak büyüdükçe düşmeye devam etmesi gerekiyor. Raporda, bu yıl DeFi'nin büyük satış noktasının dünyanın herhangi bir yerinde dolara bağlı bir varlığa iki haneli faiz kazanma kabiliyetinin bulunduğu ifade ediliyor.

Hem gelişmiş dünyadaki kullanıcılar hem de tasarruf hesaplarında sıfıra yakın getiri sağlayanlar ve gelişmekte olan dünya kullanıcıları için para birimlerini düşürmek ve dolara erişimi kısıtlamak ana hedef haline gelmiş durumda.

Yatırımların daha riskli olması nedeniyle öngörülen gelecek için DeFi oranlarının geleneksel finansmanın üzerinde kalması muhtemel. DeFi, günümüzde müşterilerinden gülünç miktarda kişisel ve finansal bilgi gerektiren ve gizliliğin ihlali anlamına gelen bankacılık sisteminin de önünde yer almakta.

Finansmanın geleceği olmak için DeFi, bankaları yenmek zorunda ve geri dönüşlerde ve kullanım kolaylıklarında zaten bunu yapıyor. Akıllı sözleşmelerle güvence altına alınan kendi fonlarının velayetine sahip olan kullanıcılar, bankaları karşılaştırdığında bankaları oldukça gereksiz görüyor.

Önceden kurulmuş bir platform olarak Ethereum ile, artık güven erozyonuna uğradığı kesinleşen ve merkezileştirilmiş bankalardan arınmış bir gelecek var.

Olumsuz faizler ve fiat para birimleri büyük ölçüde değer kaybettiğinden, finansal sistemin hem tasarruf sahipleri hem de borç alanlar için devrim niteliğinde bir sarsıntıya ihtiyacı var. Aracılardan kurtulmak ve kriptoların neyle ilgili olduğunu anlamak için DeFi’ye bakmak yeter.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ