Ethereum topluluğundaki tartışmalı Programlı Proof of Work (ProgPoW) teklifinin uygulanmasına karşı muhalefet büyümeye devam ediyor.

Ethereum Topluluğu Tartışmalı ProgPoW

Ethereum topluluğundaki tartışmalı Programlı Proof of Work (ProgPoW) teklifinin uygulanmasına karşı muhalefet büyümeye devam ediyor.

ProgPoW, platform için geçerli hash algoritma olan ETHhash'ın yerini alması amaçlanan ASIC-dayanıklı bir PoW algoritmasıdır. İlk önce iki yıl önce tartışıldı, aniden 21 Şubat'ta çekirdek geliştiricilerin çağrısının ardından bu yılın ortaları için somut bir plan olarak yeniden ortaya çıktı.

Önde gelen paydaşlar 26 Şubat'ta karara onay vermemeleri için Github'a bir dilekçe verdiler.

ETHBoston Organizatörü Justin Leroux tarafından yazılan dilekçede, değişikliğin topluluk desteğinden yoksun olduğu iddia ediliyor:

"Ethereum geniş ve çeşitlilikte bir paydaş grubuna sahip küresel bir platform olduğu için, protokolde yapılan büyük değişikliklerin açık bir amacı ve geniş bir desteği olması kritik önem taşıyor.

Kampanya, Uniswap CEO'su ve kurucusu Hayden Adams, DARMA Capital'in kurucu ortağı Andrew Keys ve Truffle Suite CEO'su Tim Coulter gibi 70'den fazla kişi tarafından imzalandı.

“Ethereum'un evriminde bu noktada Eth1 hash algoritmasını değiştirmek topluluk bölünmesini netice veriyor ve çabaların ve dikkatin başka bir yere odaklanması gereken bir zamanda teknik risk getiriyor.”

ProgPoW teklifi nedir

ProgPoW, Ethereum ağının proof os stake (PoS) algoritmasına geçişini düzgünleştirmesi gereken proof of work (PoW) algoritmasının bir sürümüdür. Ethereum ağını ASIC donanım üreticilerinin tekeline karşı korumak için Ethereum ASIC madencileri ve grafik işleme birimleri (GPU) arasındaki verimlilik boşluğunu ortadan kaldırmak üzere tasarlanmıştır.

ProgPow destekçileri, değişikliğin proof of stake ile sonuçlanan aylarda madencilik önderliğinde bir forku önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Ancak rakipler bunun tam tersi olabileceğini savunuyorlar. Dilekçede şunlar yazıyor:

"ProgPoW'un belirtilen bir hedefi, proof of stake’e geçiş yaparken çekişmeli forklardan kaçınmaktır, ancak aktivasyon bu istenmeyen sonucun olasılığını artırıyorsa, kendi amaçları ile çelişmektedir."

 Ethereum, daha sonra 2020 ortalarında ETH 2.0'ın ilk aşamasının lansmanı ile Proof of wrok’ten proof of stake aşamasına geçmeyi planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ