Ethereum, yani Dünya Bilgisayarının Proof of Work (PoW) zincirinden Proof of Stake (PoS) zincirine göçü, tahmin edilenden daha uzun sürüyor.

Ethereum’un Ice Age

Ethereum, yani Dünya Bilgisayarının Proof of Work (PoW) zincirinden Proof of Stake (PoS) zincirine göçü, tahmin edilenden daha uzun sürüyor. Ağın ne kadar büyüdüğü göz önüne alındığında son derece net. Ancak, göç hızlı bir şekilde gitmemiş durumda; bunu geliştirmek için birkaç EIP önerilmiştir. 5 gün önce yayınlanan EIP 2515, uzun süredir devam eden 'zorluk bombasını' ezmeye ve 'zorluk dondurma' ile değiştirmeye çalışıyor.

Zorluk bombası, Ethereum blok zincirinin zorluğunu blok sürelerine göre ayarlayan bir algoritmadır. Bir blok süresi 20 saniyeden yüksekse, zorluğu azaltır ve bir blok süresi 10 saniyeden düşükse zorluğu artırır. Dahası, bu mekanizmada Zorluk Bombası veya Buz Devri olarak adlandırılan bir ek vardır.

Buz Devri diğer adıyla Zorluk bombası, zorluğu yapay olarak, yeniden hedefleme mekanizmasının bir noktada artışa adapte olamayacağı şekilde ekler ve ağ genelinde blok sürelerinin arttığını görürüz. Bu esas olarak, zorluğun madencileri caydırıcı bir noktaya yükselmesini sağlamak ve böylece onları PoS zincirine geçmeye zorlamak için yapılır.

Geliştirici James Hancock şunları söylüyor:

“Freeze zorluğu, öngörülmesi ve modellenmesi kolay bir mekanizmadır ve onu kaçırmanın baskısı çekirdek geliştiriciler ve müşteri koruyucular tarafından daha kolay hissedilir. Müşteri koruyucular aynı zamanda gelen bir Zorluk Donmasına en fazla yanıt verebilecek grup olarak konumlandırılıyor. ”

EIP 2515'in, özellikle son hard fork - Muir Buzulu'nda karşılaşılan sorunlar nedeniyle, bu zorluk bombasını zorlukta donma ile değiştirmesi önerilmektedir. Hancock, EIP'nin arkasındaki motivasyonunun, beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan ve teknik zorluklara neden olan madencileri olumsuz yönde etkileyen karmaşık bomba modelini ortadan kaldırmak olduğunu açıkladı.

Uygulandığında yeni EIP, blok zamanı yeniden hedefleme mekanizmasını basitleştirecektir. Yazar ayrıca, EIP'nin üzerinde etkili olacağı birkaç güvenlik hususundan bahsediyor. Ancak, herkes yeni EIP'den memnun değil, eski yolları destekleyen eleştiriler vardı. QuickBlocks.io'nun sahibi ve bir geliştirici olan Thomas J. Rush, EIP 2515'in uygulanmasıyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

 “Kullanıcıları da içeren temel geliştiricilerde orunu düzeltmek için teşvikler baş aşağıdır. Düzenli kullanıcılar, daha hızlı blok sürelerinin daha iyi olduğunu iddia edecektir. Madenciler daha hızlı blok sürelerinin daha iyi olduğunu savunacaklar çünkü daha fazla ihraç var. Herkes, blok sürelerini uzatmayı öneren bir sorunu düzeltmekte tereddüt edecektir.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ