Ethereum Hard Fork’u nadiren saat gibi çalışıyor. Parity istemcisi için son parti forktan hemen önce serbest bırakıldı, ancak bazı akut kaygılar devam ediyor.

Teknik açıdan perspektifin az ya da çok düzgün çalışmasına rağmen, Ethereum'un İstanbul güncellemesi ağın operasyonlarında bazı sorunlara neden oldu.

Akıllı Sözleşmeler Başarısız

Coin Metrics Veri Mühendisi Antoine Le Calvez, Twitter sayfasında, İstanbul kurallarına geçmenin neden olduğu Ethereum (ETH) ağındaki bazı sorunların altını çizdi. Geçen pazar hard fork piyasaya sürdükten sonra, gaz fiyatı (Ethereum madencilerini ödüllendirmek için kullanılan küçük işlem ücreti) yeniden tasarlandı.

Beklenmeyen sonuçlara yol açan. bu gaz fiyatı dinamikleridir. Bay Le Calvez'e göre, Küresel düzeyde, gazdan akan akıllı kontrat çağrıları, hard forku takiben çok daha sık yaşandı.

La Calvez, gaz yetersizliği nedeniyle akıllı sözleşme başarısızlığı oranını hesapladı ve “başarısızlık oranlarının dört kattan fazla” olduğunu belirtti.

Bay Le Calvez, bazı borsa kullanıcılarının İstanbul Hard Fork’u sonrası Ethereum'da zorluklarla karşı karşıya olduğunu da keşfetti. Örneğin, Gemini'nin çoklu kripto para kurundan kendi sıcak cüzdanına doğru yapılan bazı transferler, gaz dışı hatalar nedeniyle reddedildi.

Bitcoin’in Kaçınmaya Çalıştığı İşte Bu

Bay Le Calvez'in varsayımları çok sayıda kripto yatırımcısı, geliştiricisi ve araştırmacısını heyecanlandırdı. Dijital Varlıklar Araştırmaları Araştırma Müdürü Lucas Nuzzi, Ethereum'un sorunlarını Fork sonrası Bitcoin (BTC) ile karşılaştırdı. Bu tür dönüşümlerin "binlerce dApp'ın başarısız olmasına neden olduğunu" ve bunun bir sansür biçimi olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Nuzzi ayrıca, Bitcoin'in çoklu imza özelliklerini uygularken bu tür zorluklarla da karşılaştıklarını belirtti. Bu deneyim, Bitcoin geliştiricilerin geriye dönük uyumluluk konusundaki tutumlarını yeniden gözden geçirmelerini sağlamış durumda.

Ethereum'un İstanbul Hard Fork’u 8 Aralık 2019'da 9069000 Blokta meydana geldi. Ethereum 1.0 ağının sistemdeki son güncellemelerden biriydi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ