Ethereum ve Token Oluşturma Hakkında

Ethereum son zamanlarda yükselişe geçmiş olan, Vitalik Buterin tarafından tasarlanmış blockchain teknolojisini kullanan merkezi olmayan Bitcoin ile aynı mantıkta çalışan kripto paradır. Ethereum tek bir blockchain üzerinden milyonlarca altcoin (token) yaratılmasına imkan sunar. Bu konuya ilerleyen kısımlarda değineceğiz. Ethereum tanımlanırken kısaltma olarak "ETH" ibaresi kullanılır. Günümüzde değer kazanması ile birlikte birçok borsada işlem görmektedir. Vitalik Burterin'in tanımına göre BTC eğer altınsa ETH petroldür demiştir.

Ethereum GPU mining ile üretilebilen bir algoritmaya sahiptir ve bu şekilde tasarlanmıştır. 2017 Ekim ayınca zorluk seviyesi iyice artmış olduğundan, hardfork denilen çatallanmaya doğru (hardfork sonrası yeni bir coin oluşmaktadır) gitmektedir. Ethereum almak istediğinizde, aldığınız miktarı online wallet (elektronik cüzdan) tutabiliceğiniz gibi, offline usb cüzdan yada borsa dışı Jaxx cüzdanında tutabilirsiniz. Aslında ethereumu bukadar yükselten ve değer kazanmasını sağlayan benim bakış açımdan ICO'lar denilebilir. Ethereum kendi token (coin) inizi yaratmanızı sağlar. Örneğin piyasada dolaşan altcoinler, bunların bir çoğu bugün ethereum sayesinde varlar. O yüzden ethereum'un önemi büyüktür.https://ethereum.org/token adresinden yararlanarak kendi coin'inizi nasıl oluşturabiliceğinizi inceleyebilirsiniz.

ICO, (Initial Coin Offering) ile oluşturduğunuz coini belirli bir amaç doğrultusunda, karşı taraftaki kullanıcalara belirli bir ethereum karşılığında satabilirsiniz. Tabiki ICO işi kolay bir iş olmamakla beraber ekip çalışması gerektirmektedir. Aslında demek istediğim; bir token yapmaya karar veriyorsunuz ve yaptığınız bu token ethereum tabanlı sonrasında bunu yaymak için bir ICO düzenleyip halka sunmanız gerek. Örneğin Bananacoin diye bir token vardı ve hedefleri muz tarlalarından ettikleri kâr'ın belirli bir yüzdesini coin sahipleri ile paylaşmaktı ve bu yüzden ICO yapmışlardı. Monaco da diğer bir örnek olarak verilirse, 3 çeşit banka kartı benzeri kart sunarak belirli VISA, MASTERCARD vs üzerinden kendi coinlerini kullandırma ve alışveriş yaptırma amacı güdüyordu. Kullanıcıya mantıklı gelince fon toplamakta sıkıntı çekmediler tabiki. Fakat daha sonrasında da vaad edilenlerin yapılması gerekmekte. Yoksa coininiz çok değersizleşip bütün emekleriniz karşılıksız kalabilir.

Başka bir yazı ile görüşmek üzere.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ