Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, sosyal medya platformlarına ve içeriği sansürleme ve işaretleme yeteneklerine meydan okumaya çalışan ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan bugünün yürütme emrini takiben bir çözüm aradı:

Ethereum Yaratıcısı Vitalik Buterin’den Sosyal Medya Kısıtlamalarına Yönelik Açıklama Geldi

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, sosyal medya platformlarına ve içeriği sansürleme ve işaretleme yeteneklerine meydan okumaya çalışan ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan bugünün yürütme emrini takiben bir çözüm aradı: kendi kendini yöneten topluluklar inşa et.

Trump, sosyal medya platformlarının çok güçlü büyüdüğünü söylüyor. Trump'ın kamuya açık bir megafon olarak kullandığı Twitter'dan kısa bir süre sonra Perşembe günü bir icra emri imzaladı ve tweet'lerinden ikisini şu uyarıyla tokatladı: “Posta oylarıyla ilgili gerçekleri öğrenin”. Posta oy pusulalarının kesinlikle ve şüphesiz, katı bir cumhurbaşkanlığı seçimlerine yol açacağını tweetledikten sonra Trump'ın sözlerine etkili bir şekilde şüphe uyandırdı.

Perşembe günü Oval Ofis'ten konuşan Trump, Twitter’ın tweet'teki bilgi kontrolü etiketinin 2020 cumhurbaşkanlığı yarışına müdahale ettiğini ve özgür konuşmayı bastırdığını söylüyor. Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube'u çok fazla güce sahip devler olarak nitelendirdi, “ulusal söylemimize zarar veren seçici sansür” e girdi ve “uygunsuz” içeriği sansür biçimi olarak işaretleyip sildi.

Çevrimiçi Sansür İcra Düzeni, sosyal medya platformlarını işleten teknoloji devlerinden yararlanan geniş yasal korumaları ortadan kaldırarak, düzenleyicilerin çevrimiçi içeriği ele almaları için onlara karşı yasal işlem yapmalarına kapı açacak.

Trump’ın emri yasal bir yangın fırtınasını ateşleyecek olsa da, merkezi teknoloji devlerinin içeriği filtrelemeye çalışırken giderek siyasi savaşlara çekildiği görülüyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, durumun merkezi olmayan alternatiflere duyulan ihtiyacın altını çizdiğini söyledi.

Buterin, potansiyel olarak tehlikeli içeriğe karşı bir uyarı etiketi yerleştirmenin, bunu açıkça yasaklamak için daha iyi bir alternatif olduğunu savunurken, Twitter'ın bağımsızlığını tehdit etmek için kullanılan “seçici öfke” konusunda endişeli olduğunu söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ