Ethereum CEO'suna göre, Ethereum yol haritasını tamamlamak için beş kilometre taşı daha var.

Ethereum CEO'suna göre, Ethereum yol haritasını tamamlamak için beş kilometre taşı daha var.
Buterin ayrıca SNARK teknolojisinin Verge'e bir yükseltme olarak sunulacağını da açıkladı.
Ethereum CEO'su Vitalik Buterin, Ethereum teknik programına ek bir aşama ekledi. Ekleme, ağın ademi merkeziyetçiliğini ve sansür direncini artırır. Buterin, hafta sonu bir tweet ile diğer aşamayı açıkladı.

Scourge'u eklemek, Ethereum'un teknik yol haritasının artık altı parçaya yükseldiği anlamına geliyor. Ethereum'un iki ay önce bir hisse kanıtı ağına geçişini takiben teknik yol haritasının ikinci aşamasına geçtiğini hatırlayın. Artış, ağın saniyede 100.000 işlemi tamamlamasını sağlamak için toplamalar getirdi.

Buterin'in tweetine göre, Scourge artık ağın teknik yol haritasında bir sonraki aşama olacak. Ardından, Verge, tasfiye ve savurganlık bu sırayla takip edecek.

Ethereum yol haritası, Scourge'un işleme dahil edilmesinin tarafsız ve güvenilir olmasını sağlamayı hedeflediğini belirtir. Ayrıca, ağı madencilerin çıkarılabilir değeri (MEV) ile ilişkili risklerden kurtaracak ve merkezileşmeyi önleyecektir. Buterin, geçmiş öncüllere dayanan güvenilir ve tarafsız bir fikir birliği katmanı önerir.

Madencilerin Ethereum ağını kendilerine uyacak şekilde kullandığı birkaç durum olmuştur. Ancak Ethereum kurucu ortağına göre, güvenilir bir şekilde tarafsız bir mekanizma, insanlara herhangi bir nedenle farklı davranmıyor.

Bir madenci, işlemlerin sırasını ve blok yerleştirmelerini değiştirmek için diğer ağ katılımcılarını önden çalıştırdığında bir MEV oluşur. Dolayısıyla bu madenci, işlemlerini diğer arbitrajcılardan önce gerçekleştirebilir ve birden fazla tur kâr elde edebilir.

Ethereum'un Teknik Yol Haritası Hakkında Daha Fazla Güncelleme

Pek çok endüstri analistinin Birleştirmenin Ethereum ağındaki merkezileşme ve sansür seviyesini artırdığını iddia etmesi şaşırtıcı değil. Ethereum'un bir PoS ağına geçişinden sonra, bloklarının yüzde 73'ü 3 Kasım itibariyle ABD Dış Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) ile uyumlu hale geldi.

Birçok endüstri analisti bu rakamın çok yüksek olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, Anthony Sassano (ünlü bir Ethereum boğası) “şu anda ölçeklendirmenin sansür direncinden daha az önemli olduğunu” söyledi. Ethereum, Scourge ile ilgili tüm ayrıntıları henüz açıklamamış olsa da, Buterin bir “kısmi blok çözümü” öneriyor.

Burada, bir blok oluşturucu, bloğun içeriğinin bir kısmına karar verebilir. Konsensüs düzeyinde sansürü önlemek için başka öneriler de var. Ethereum kurucu ortağı, Verge yükseltmesi sırasında SNARK teknolojisinin Ethereum ağına ekleneceğini de sözlerine ekledi.

Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge'ın kısaltması olan Snark, anonim işlemlerin izlenebilirliğinden ödün vermeden Ethereum ağına daha fazla gizlilik özelliği katacak. Buterin ayrıca, ağın teknik yol haritasının her aşamasında ağın daha fazla “kuantum geçirmezlik” uygulayacağını belirtti.

Bu uygulamanın ağın yol haritasını tamamlamak için çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi. Bu arada, ETH son 24 saat içinde yüzde 7 düştü ve mevcut verilere göre 1.400 dolardan işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ