Morgan Stanley raporuna göre Ethereum, diğer altcoinlerden gelen artan rekabet nedeniyle yakında hakimiyetinin sonunu görebilir.

Morgan Stanley raporuna göre Ethereum, diğer altcoinlerden gelen artan rekabet nedeniyle yakında hakimiyetinin sonunu görebilir. Eter ayrıca rekabet, ölçeklenebilirlik, karmaşıklık ve oynaklık açısından Bitcoin'den daha büyük sorunlarla karşı karşıya.

Morgan Stanley Servet Yönetimi, “Kripto Para Birimi 201: Ethereum Nedir?” başlıklı yakın tarihli bir raporda, lider altcoin Ethereum'a (ETH) yapılan yatırımlar konusunda alarm veriyor. Banka, Ethereum'un merkezi olmayan finans (DeFi) ve takas edilemez token (NFT) alanlarındaki hakimiyetini not ediyor. Bununla birlikte, ağdaki doğal zayıflıkların, değerli rakipler tarafından geride kalma riskini taşıdığını da söylüyor. Morgan Stanley, Ethereum'un akıllı sözleşme ağı olarak konumunu daha hızlı ve daha ucuz alternatiflere kaptırabileceği konusunda uyarıyor.

Zamanla Cardano, Solana ve Polkadot gibi blok zincirler “Ethereum katilleri” olarak markalanma noktasına geldi. Ölçeklenebilirlik ve şebeke gaz ücretleri açısından çok daha çekici özelliklere sahiptirler. Ethereum'un fikir birliği katmanının ve parçalama yeteneğinin yakında piyasaya sürülmesinin, sorunları büyük ölçüde çözmesi bekleniyor.

JPMorgan, Ethereum'un ölçeklenebilirliği hakkında endişeleri dile getiren bir diğer büyük banka. Ona göre ağ, rekabeti önleyecek kadar hızlı ölçeklenmeyebilir. Ancak Ethereum geliştiricileri, yorumu “tembel eleştiri” olarak nitelendirerek omuz silkti.

Morgan Stanley: Bitcoin, Ethereum'dan Üstün Olmaya Devam Ediyor

Ve dijital parayı Bitcoin (BTC) ile karşılaştırırken, Morgan Stanley, Ethereum'un öncekinden daha rekabetçi tehditler, ölçeklenebilirlik sorunları ve karmaşıklık zorluklarıyla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Ether'in akıllı sözleşme pazarındaki rekabeti, Bitcoin'in değer deposu pazarındaki, banknotlardaki rekabetinin yerini alıyor.

Dahası, Morgan Stanley, ilk 100 adres BTC için yüzde 14'e kıyasla ETH'nin yüzde 39'unu elinde tuttuğundan, Ethereum'un apeks dijital paradan daha az merkezi olmadığını söylüyor.

Dahası, banka, Ether'in Bitcoin'den daha değişken olduğunu düşünüyor. Ethereum'a yatırım yapmak, BTC'yi kullanmak için kullanıcı başına daha az işlem gerektiğinden, BTC'den daha risklidir. Bu, Bitcoin'i “merkezi olmayan bir tasarruf hesabı” ile eş anlamlı hale getirir. Ether'in talebi, işlemleriyle yakından bağlantılıdır, yani ölçekleme sınırlamaları talebini Bitcoin'den daha düşük bir seviyeye düşürür.

Artılar ve Eksiler

Morgan Stanley, hem DeFi hem de NFT sektörlerinin gelecekte artan düzenleyici gözetimi görmeye mecbur olduğu konusunda uyarıyor. Bu, Ethereum ağındaki işlemlere yönelik talebi zedeleyebileceğini söylüyor. Diğer piyasa analistleri, 2022'nin kripto endüstrisine daha sıkı bir gözetim uygulanacağı konusunda hemfikirdi. Odak noktaları büyük olasılıkla mevcut yasalarla büyük çelişkileri olan gelişen DeFi ve NFT sektörleri olacak.

Ancak bu sorunların ışığında bile Morgan Stanley, ağın iyi taraflarını düşündüğüne dikkat çekiyor. Banka, işlem tabanlı token yakma deflasyonist sistemi nedeniyle Ethereum'un pazar potansiyelinin Bitcoin'i aştığını söylüyor. Bunun da ötesinde, banka, hisse kanıtı algoritmasına geçtiğinde ağın performansının önemli ölçüde artabileceğini tahmin ediyor.

Raporlama zamanında, ETH geçen gün yüzde 4,1 düşüşle 2,940 dolardan el değiştiriyordu. Analistler, 12 saatlik grafikte oluşturulan yükselen kama formasyonuna dikkat çekerek, bunun artan bir geri çekilme riskini işaret ettiğini söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ