Aztek gizlilik ağı resmi olarak 1 Şubat'ta Ethereum blok zincirinde başlatıldı. Zcash tabanlı teknolojiyi kullanarak, tüm miktarların kriptografik olarak gizlendiği gizli tokenlar sunuluyor.

Ethereum

Aztek gizlilik ağı resmi olarak 1 Şubat'ta Ethereum blok zincirinde başlatıldı. Zcash tabanlı teknolojiyi kullanarak, tüm miktarların kriptografik olarak gizlendiği gizli tokenlar sunuluyor.

Ağ, şu anda yalnızca Maker’ın stablecoin'in özel bir sürümü olan zkDai'yi desteklediği için sınırlı dağıtımda. Şirket, diğer sıfır bilgi tokenlarının önümüzdeki haftalarda piyasaya sürüleceğini, ancak özel tokenlar oluşturmaya tam erişimin iki ay içinde verileceğini söylüyor.

Aztek protokolü, tıpkı Zcash (ZEC) gibi, şifrelenmiş işlemleri doğrulamak için Zk-SNARK kullanır. Bir aktarım oluştururken, miktar şifrelendikçe bir doğruluk kanıtı oluşturulur.

Sistem, işlemleri doğrulamak için kullanılabilecek Aztek'in Şifreleme Motoru akıllı sözleşmesine bağlı. Sözleşme, genellikle girdi ve çıktıların Bitcoin benzeri bir yapısında kullanılan bir “notlar” sistemine dayanmaktadır. Ancak Zcash'in aksine, Aztek şu anda koinin gönderenini ve alıcısını gizlemiyor.

Zcash gibi Aztek'in de güvenilir bir kurulum töreni yapması gerekiyordu. Bu, verimli hesaplama sağlamak için bir dizi ortak parametre oluşturduğundan, tüm zk-SNARK uygulamaları için önemli bir gereksinimdir.

Gelecekteki Gelişmeler Akıllı Sözleşmeleri Özel Hale Getirecek

Aztek’in amacı, Ethereum blok zincirinin belirli bir bölümünü tamamen gizleyecek olan “gizlilik üçlüsü” nü sunmaktır. Bir sonraki adım, gönderenleri ve alıcıları gizlemek, son başarı ise akıllı sözleşmeleri tamamen özel hale getirmektir.

Aztek CEO'su Thomas Walton-Pocock, bunun bu yıl gibi erken bir tarihte olabileceğini açıkladı:

 “Önceliğimiz PLONK'u 2020'de ACE'ye dağıtmaktır. PLONK, AZTEC CTO Zac Williamson ve AZTEC Baş Bilim İnsanı Ariel Gabizon tarafından geliştirilen ve sonunda özel akıllı sözleşmelerin tek bir güvenilir kurulumla yürütülmesine izin verecek olan süper hızlı Evrensel SNARK'tır.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ