Buterin, dalgalanma”, “sınır”, “temizleme” ve “savurganlık” olarak adlandırdığı Birleşmeden sonra gelecekteki yükseltmeler için daha fazla plan olduğunu açıkladı.

Ethereum

Buterin, dalgalanma”, “sınır”, “temizleme” ve “savurganlık” olarak adlandırdığı Birleşmeden sonra gelecekteki yükseltmeler için daha fazla plan olduğunu açıkladı.

Proof-of-Stake veya Merge, Ethereum ana ağını Proof-of-Stake işaret zinciri ile birleştirecektir.

Ethereum son zamanlarda Proof-of-Stake (PoS) algoritmasına geçişini tamamlamaya hazırlanıyor. Perşembe günü Fransa'daki Ethereum Topluluk Konferansı'nda konuşan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, "Birleştirme"den sonra çok daha fazlasının geldiğini söyledi. Proof-of-Stake veya Merge, Ethereum ana ağını Proof-of-Stake işaret zinciri ile birleştirecektir. Buterin, dalgalanma”, “sınır”, “temizleme” ve “savurganlık” olarak adlandırdığı Birleşmeden sonra gelecekteki yükseltmeler için daha fazla plan olduğunu açıkladı.

Buterin'e göre bunlar, ağın ölçeklenmesinin, temizlenmesinin ve evriminin kilit parçalarıdır. Açıklamasında, önde gelen dijital varlığın yüzde 80 oranında tamamlandığını iddia eden Bitcoin savunucularının olağan argümanına atıfta bulundu. Buna karşılık Buterin, Ethereum destekçilerinin de projesinin yüzde 40 tamamlanmış olduğuna inandığını söyledi. Ancak Eylül ayında tamamlanması beklenen Birleşme'den sonra işler değişecek. Ne olursa olsun, bu büyük geçişten sonra Ethereum'un yalnızca yüzde 55'inin tamamlanacağına inanıyor.

Bu köklü değişikliğin nedeni, Ethereum'u daha güçlü ve sağlam bir ağ haline getirmektir. Ayrıca, PoS'a geçiş yapan ağ, yüzde 99'dan fazla enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Ethereum'da Dalgalanma, Sınır, Dalma ve Savurganlık Yükseltmesi

Ethereum Sharding'in eklenmesi, Dalgalanma olarak tanımlanan şeydir. Sharding, ucuz bir katman-2 blok zinciri sağladığı iddia edilen bir ölçeklendirme çözümüdür. Bu, kullanıcıların ağı güvence altına alan düğümleri çalıştırmasını kolaylaştırarak toplama maliyetini düşürür. Buterin'e göre tüm sürecin tamamlanması, ağın işlemleri daha hızlı işlemesini mümkün kılacaktır.

Ethereum bugün saniyede yaklaşık 15-20 işlem gerçekleştirebilir. Bu Ethereum, toplama dahil, parçalama dahil  saniyede 100.000 işlemi işleyebilecek.

Öte yandan kenar, Verkle ağaçları olarak adlandırılan şeyi uygular. Bu, kullanıcıların makinelerinde büyük miktarda veri depolamasına gerek kalmadan ağ doğrulayıcıları olmasını sağlayacaktır. Buterin, Verge'in “merkeziyetsizlik için harika” olacağına inanıyor.

Temizleme, Ethereum kurucu ortağı tarafından açıklandığı gibi eski ağ geçmişinin temizlenmesini de içerecek.

Tasfiye: Sabit sürücünüzde sahip olmanız gereken alan miktarını gerçekten azaltmaya çalışmak, Ethereum protokolünü zaman içinde basitleştirmeye çalışmak ve düğümlerin geçmişi depolamasını gerektirmemek.

Son zamanlarda, Ethereum, test ağlarından biri olan Sepolia, birleştirme işlemini gerçekleştirerek PoS'a geçiş yaparak yükseltmeye bir adım daha yaklaştı.

Şimdilik ağ, madenci olarak bilinen ağ katılımcılarının faaliyetlerini içeren Bitcoin ile aynı fikir birliği algoritmasını kullanıyor. Proof-of-Work algoritmasını kullanarak, işlemleri doğrulamak ve doğrulamak için karmaşık matematiksel problemleri çözerler ve aynı zamanda ağın güvenliğini sağlarlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ