Ethereum

Birkaç Bitcoin projesi üzerinde çalışırken, Toronto'dan 19 yaşındaki bir programcı Vitalik Buterin, Ethereum fikrini ortaya attı. Ethereum, geliştiricilerin blok köprü uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan sağlam bir platform olarak tasarlandı. Butrein, Ethereum'u Bitcoin blok zincirinde uygulamalar yapmaya çalışırken karşılaştığı bazı eksiklikleri de dikkate alarak tasarladı. Blockchain teknolojisinin potansiyelinin finansal uygulamalarla sınırlı olmadığını ve daha yaygın hesaplamaları destekleyebilecek bir blok zinciri oluşturmaya inandığını söyledi.

Vitalik Buterin, 2011 yılında Bitcoin'e ve kripto para birimini ilk tanıtan isimler arasındaydı. Aynı yıl Bitcoin Dergisini kurdu ve dijital para biriminin geleceği konusundaki görüşlerini açıklayan birçok makale yazdı. Daha sonra Mastercoin ve Bitcoin kod tabanı temelli bazı alternatif paralar üzerinde çalıştı. Bu çalışma, Bitcoin blok zincirinin kapsamının sınırlı olduğunu keşfetti.

Buterin, Ethereum'un beyaz kağıdını (white paper) 2013'te yayınlandı ve merkeziyetçi uygulamalar oluşturmak için yeni bir açık kaynak protokolü geliştirdi.   

Ethereum, Bitcointalk forumu üzerinden 2014'te resmen ilan edildi. Ethereum, Buterin'in yanısıra, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson isimlerin de imzasını taşıyordu. Buterin, aynı zamanda  Dr. Gavin Wood ve Joseph Lubin ile birlikte çalıştığını da açıkladı. Wood, kısa bir süre önce Ethereum Sanal Makinesini (EVM) kapsayan ve tüm ağdaki akıllı sözleşmeleri yürüten çalışma zamanı ortamını içeren Ethereum sarı kağıtlarını piyasaya sürdü. Lubin , merkeziyetçi olmayan uygulamalara odaklanan bir girişim stüdyosu olan ConsenSys'i kurmak için çalışmalarına soluksuz devam edecekti.

Ethereum Vakfı, Temmuz 2014'te 60 milyon token sattıkları bir ICO düzenledi. Ethereum Vakfı, kalkınma ve pazarlama çabalarını genişletmek için 12 milyon Ethereum (ETH) belirteçleri oluşturdu. Frontier, Ethereum ağının ilk sürümüydü. Crowdsale'den bir yıl sonra yayınlandı ve geliştiricilerin ağ üzerinde etkileşimde bulunmak ve ağ üzerinde uygulamalar oluşturmak için çıplak kemikler mekanizması özelliğini taşıyordu.  

Hem Ethereum ağı, hem de topluluk her geçen yıl önemli ölçüde büyüme sağladı. Dünyanın en büyük şirketlerini Ethereum ağına bağlamak için çalışan bir girişim olan Ethereum Enterprise Alliance, geçtiğimiz günlerde Microsoft, Intel ve BP de dahil olmak üzere 86 yeni ortak kazandı. Benzer şekilde, Ethereum blok zincirini kullanan çok sayıda yeni blok zincir projesi için de destek almıştır.

Ethereum, 2017 yılının başında, fiyatı birkaç ay boyunca yüzde 1000 arttığında ana akım dalına girdi. Bu, "altkoin" olarak adlandırılan alternatif blok zincirlerinin fiyatında benzer bir artışa yol açtı. Ethereum, CNBC, Reuters ve Quartz gibi büyük medya organları tarafından desteklendiği için bir sürü yeni yatırımcı hemen destek sağladı. Yatırımcılar ve geliştiriciler, Ethereum ağı için bir sonraki güncellemede Metropolis'in piyasaya sürülmesini bekliyorlar; bir dizi işlevin soyutlanacağına ve kullanıcı dostu uygulama tasarımlarının yolunu açacağına söz veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ