Devam eden Ethereum ( ETH ) ağ yükseltmeleri, bazı analistleri ikinci sıradaki kripto para biriminin gelecekte Bitcoin'i ( BTC ) devralabileceği konusunda spekülasyon yapmaya itti.

Bu olasılık, Ethreum'un tarihte ilk kez  opsiyon piyasasında Bitcoin'i ters çevirmesinden sonra kısmen gerçekleşti.

Özellikle 1 Ağustos itibariyle, kripto analiz platformu Glassnode'un verilerine göre, 1 Ağustos itibariyle, 5,6 milyar dolar değerindeki Deribit Ethereum seçeneklerinin açık faizi, tüm borsalarda 4,3 milyar dolar değerindeki Bitcoin seçeneklerinin açık faizini aştı. 

Basın zamanına göre, Ethereum seçeneklerine, 0.26'da bir Put ve Call oranı ile çağrı seçenekleri hakimdir. Veriler, alım opsiyonları döneminin 30 Eylül ve 30 Aralık'ta sırasıyla 1,2 milyar ve 1,8 milyarda yoğunlaştığını gösteriyor.

Bitcoin ve Ethereum seçenekleri faiz tablosu. Kaynak: Glassnode.

Ticaret hacimleri ve açık pozisyonlarla dünyanın önde gelen kripto opsiyon borsası Deribit altında, bir Ethereum opsiyon sözleşmesi bir ETH'yi temsil eder. Satım opsiyonunda, alıcıların dayanak varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan belirli bir tarihte veya daha önce satma hakkı vardır, ancak yükümlülüğü yoktur. Genel olarak, bir alım opsiyonu tüccarı yükselişe geçerken, alıcılar dolaylı olarak düşüş eğilimindedir.

Ethereum, Merge yükseltmesinden önce yükseliyor

Etherum'un Bitcoin'e karşı liderliği, varlığın yaklaşan Merge yükseltmesi tarafından körüklenen popülaritesinin devam eden büyümesinin ortasında geliyor. Çoğu yatırımcı, kısmen ETH ihracında bir azalmaya yol açacak ve varlığa bir değer deposu çekiciliği getirecek olan yükseltmeye bahse giriyor.

Özellikle güncelleme, Ethereum'un mevcut İş Kanıtı ( PoW ) blok zincirini, Beacon Zinciri olarak adlandırılan bir Hisse Kanıtı (PoS) blok zinciri ile birleştirecek. Geçiş, Ethereum için yükseliş olarak görülüyor.

Genel olarak yatırımcılar ve piyasa uzmanları , özellikle devam eden yüksek enflasyon ortamıyla birlikte Ethereum'un geleceği üzerine bahis oynuyor gibi görünüyor. Birleşmeden sonra Ethereum'un muhtemelen deflasyonist bir para birimi haline geleceğini belirtmekte fayda var . 

Ancak, Ethereum'un Merge yükseltmesinin etkisini doldurmasının ne kadar süreceği belli değil. Özellikle böyle bir olaydan sonra da piyasada etkinin görülmesi aylar alabilir.

Genel olarak, Ethereum hala genel piyasayı önemli ölçüde etkileyen son kazanımları sürdürmeye çalışıyor. Ethereum, Haziran  ayında şimdiye kadarki en kötü performans gösteren ikinci ayından toparlandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ