Polygon, gaz ücreti artışlarını azaltan ve zincir yeniden düzenleme sorunlarını çözen önemli bir hardfork'u tamamlar.

Ethereum

Polygon, gaz ücreti artışlarını azaltan ve zincir yeniden düzenleme sorunlarını çözen önemli bir hardfork'u tamamlar. Yükseltmeyi, MATIC'in fiyatında hafif bir artış izledi.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Ethereum ölçeklendirme çözümü Polygon, MATIC fiyat rallisine katkıda bulunan bir yükseltmeyi başarıyla uyguladı. "Polygon Delhi Fork" olarak adlandırılan bu, Polygon protokolüne birkaç önemli iyileştirme getiriyor.

Poligon geliştiricileri, bir blog gönderisinde, yükseltmenin işlemler sırasında gaz artışlarını büyük ölçüde azaltacağını ve işlem kesinliğini artıracağını açıklıyor. Bunu, zincirin yeniden örgütlenmesini (reorgs) azaltarak yapar.

Başarılı hardforkun, temel gaz ücreti değişim oranının mevcut %12,5'ten %6,25'e düşmesine neden olması bekleniyor. Değişiklik, gaz fiyatlarındaki ciddi dalgalanmaları yumuşatacak. Benzer şekilde, yeniden düzenlemeleri ele alan yükseltmenin ikinci bölümünün anomalinin derinliğini ve sıklığını azaltması bekleniyor.

Hardfork, Aralık ayında Polygon'un yönetişim forumunda oylamaya sunulduktan sonra uygulandı. Teklif,% 87'si uygulanmasından yana olan 15 oy topladı.

Bu arada, 18 Ocak itibariyle, tüm aktif Polygon PoS zincir doğrulayıcıları hardfork'u yürüttü. Bu başarı, delegasyonlar da dahil olmak üzere 3,5 milyon hisseli MATIC'i görüyor ve şimdi zincirin yükseltilmiş versiyonunu doğruluyor.

Yükseltme ayrıca, geliştiricilerin katman 2 protokolünde yapmayı planladıkları tek değişiklik değildir. Paralelleştirme ve zkEVM gibi daha uzun vadeli yükseltmeler için çalışmaların devam ettiğini açıklıyorlar.

Gönderide, "Polygon zkEVM gibi ölçeklendirme için diğer gelecek vaat eden teknolojiler inşa edilirken bile, paralelleştirme gibi Polygon PoS'a daha uzun vadeli teknik yükseltmeler üzerinde çalışılıyor" dedi.

MATIC, Yükseltmenin Ardından İki Ayın En Yüksek Seviyesine Yükseldi

Başarılı yükseltme, Polygon'un yerel tokeni MATIC için bir fiyat artışına yol açtı. Kasım 2022'deki fiyatından %25,7'lik bir fiyat artışı kaydederek 1,05 $'a yükseldi.

Ancak, basın zamanında, token gün içinde hafif bir geri çekilme gördü. MATIC şu anda son 24 saatte %1,83 düşüşle 0,99 dolar civarında işlem görüyor. Mevcut fiyat, Aralık 2021'deki tüm zamanların en yüksek değeri olan 2,91 $'dan %65,8'lik bir düşüşe işaret ediyor.

Bu arada, Polygon'un yükseltmesi, diğer Ethereum katman 2 ölçekleme çözümü Optimism'in 12 Ocak'ta bir testnet yükseltmesi gerçekleştirmesinin ardından geldi. Optimism yükseltmesinin adı Bedrock. İyimserlik geliştiricileri, yükseltmenin protokolü "Ethereum eşdeğeri bir toplama için şimdiye kadarki en ucuz, en hızlı, en minimum kod tabanı" yapacağını belirtiyor.

Ana ağda uygulandığında, ölçeklendirme çözümünün mümkün olan en düşük L1 veri ücretlerini sunmasına, kanıt şemalarını geleceğe hazırlamasına ve birden çok yürütme istemcisini desteklemesine olanak tanır.

Başka bir Ethereum ölçeklendirme protokolü olan Arbitrum, son büyük yükseltmesini Ağustos 2022'de gerçekleştirdi. Nitro adlı yükseltme, L2 için büyük bir sıçramaydı. İşlem hacmini yaklaşık 7 ila 10 kat arasında önemli ölçüde artırarak Ethereum L1 gaz uyumluluğunu ve L1 birlikte çalışabilirliğini iyileştirmenin yanı sıra başarısız işlemleri durdurmak için daha güvenli yeniden denenebilir yöntemler uyguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ