Çin merkezli dev emlak şirketi Evergrande’de yaşanan finansal sorunlar küresel ekonomide kısmi bir türbülansın yaşanmasına neden oldu.

Çin merkezli dev emlak şirketi Evergrande’de yaşanan finansal sorunlar küresel ekonomide kısmi bir türbülansın yaşanmasına neden oldu. Uzak Doğu Asya Borsaları ve SandP-500’de kısmi düşüşler dikkat çekti. Küresel finansal piyasalardaki satış dalgası Bitcoin ve kripto para piyasalarını da olumsuz yönde etkiliyor. Toplam kripto para piyasasının değeri 2.1 trilyon dolardan 1.8 trilyon dolara kadar geriledi.

Bitcoin geçtiğimiz haftayı 48 bin dolar bandında kapatmıştı. Yazının kaleme alındığı saatte 43 bin dolarlık direnci aşmakta zorlanıyor. Son 2 gün içerisinde 40 bin dolarlık destek hattını 2 kez test etti.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Evergrande’nin olası iflası, 1997 yılında yaşanan Uzak Doğu Asya Krizinin tekrardan yaşanması korkusunu yaşatıyor. Zaten Korona Salgınının tekrardan artışa geçtiği günlerde küresel finansal sistem, 1997’deki gibi bir küresel krizi kaldırır mı orası şüpheli.

Evergrande’nin yaklaşık 200 banka ile irtibatı söz konusu. Evergrande’nin iflası 200 bankanın bilançolarının bozulmasına ve bankacılık sisteminde ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

13 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü, Korona Salgınını küresel pandemi ilan ettiğinde küresel finansal piyasalar ve Bitcoin piyasalarında ciddi türbülanslar yaşanmıştı. Ancak ilk şok etkisinin ardından Bitcoin hızlı biçimde toparlandı.

Olası bir küresel krizin ardından Bitcoin piyasalarında 13 Mart 2020’den sonraki süreç benzer gelişmeler yaşanabilir.

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ