Meta Platformunun İcra Kurulu Başkanı olan Mark Zuckerberg’den Metaverse’e dair çok çarpıcı bir açıklama geldi.

Facebook Kurucusundan Çarpıcı Metaverse Açıklaması – İşte Ayrıntılar

Zuckerberg sosyal medya devinin sanal gerçeklik çevrimiçi dünyasını geliştirmeye adanmış bölümünde milyarlarca dolarlık kayıplar bildirmesine rağmen metaverse yönelik hedeflerinden ve çalışmalarından asla uzaklaşmayacağını ifade ediyor.

Çarpıcı Metaverse Açıklaması

Zuckerberg, Meta'nın ilk çeyrek kazanç raporunu yayınlamasının ardından Çarşamba günü yapılan toplantı sonrası meta evrenini inşa etmenin uzun vadeli bir proje olduğunu vurgulayarak "mantığı aynı kalıyor ve biz de buna bağlı kalmaya devam ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Zuckerberg, “bir şekilde metaverse vizyonuna odaklanmaktan uzaklaştığımıza dair bir anlatı gelişti, bu yüzden bunun doğru olmadığını baştan söylemek istiyorum " ifadelerine yer verdi. Zuckerberg ayrıca yıllardır hem yapay zekaya hem de metaverse'e odaklandıklarını  bu iki alanın kendileri için vazgeçilmez olduğunu belirtiyor.

Zarar Olsa da Yatırımlara Devam

Meta'nın sanal gerçeklik ve metaverse geliştirmeye adanmış bir bölümü olan Reality Labs, bu yılın ilk çeyreğinde 3,99 milyar ABD doları işletme zararı kaydetti. Bu rakam geçen seneye göre daha büyük bir zararı ifade ediyor. 2022 yılı zararı 2,96 milyar ABD doları olarak gerçekleşmişti. Reality Labs, yıllık raporuna göre 2022 yılının tamamı için 13,72 milyar ABD doları işletme zararı kaydetti.

Meta kar/zarar raporunda, "Reality Labs'in işletme kayıplarının 2023'te yıldan yıla artmasını beklemeye devam ediyoruz" ifadelerine de yer verildi.

Meta'nın hisseleri, ilk çeyrekte gelirin beklentileri aştığını bildirmesinin, maliyetlerin düşmesinin ve mevcut çeyrek için tahminini yükseltmesinin ardından Çarşamba günü mesai sonrası işlemlerde sıçrama gerçekleştirdi.

Şubat ayında Meta, yapay zeka (AI) için yeni bir ekip oluşturdu. Zuckerberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yapay zeka çalışmasının iki ana alanda ortaya çıktığını söyledi. Bu iki alana bakıldığında sosyal yayınlar ve reklam alanlarının öne çıktığı görülüyor.

Mart ayında, Meta'nın ticaret ve finansal teknolojiler başkanı Stephane Kasriel, şirketin Facebook ve Instagram'daki misli olmayan token (NFT) operasyonlarını sonlandıracağına dair bir tweet atmıştı. Bakalım ilerleyen günler yapay zeka alanında daha hangi farklı gelişmeleri önümüze çıkaracak? Merakla bekliyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ