Facebook’un Calibra ekibi, Mt. Gox’u kurtarabilecek varlıkların dağıtılmış denetimi için yeni bir protokol sunuyor.

Facebook Calibra Ekibi Yeni Dağıtılmış Denetim Protokolü Tanıttı

Facebook’un Calibra ekibi, Mt. Gox’u kurtarabilecek varlıkların dağıtılmış denetimi için yeni bir protokol sunuyor.

3. ZKProof Atölyesi'ndeki yakın tarihli bir sunumda, Calibra araştırma ekibi, mevcut dağıtılmış denetim prosedürlerinde iyileştirmeler yapmak için tasarlanmış Dağıtılmış Denetim Kanıtları veya DAPOL protokolünü sundu.

Konstantinos Chalkias liderliğindeki ekip, protokollerinin ek optimizasyon ve gelişmiş gizlilik sunarak mevcut yöntemleri geliştirdiğini iddia ediyor. İşletmelerin yükümlülükleri üzerinde dağıtılmış bir denetime tabi tutulmasına izin verir ve işletmenin yükümlülüklerini abartmak için bir motivasyonu olmadığı her durumda çalışır. İkincisi, DAPOL'un varlıkları denetlemek için kullanılamamasının nedenidir.

Örneğin, bir kripto borsası bunu topluluğun yükümlülüklerini denetlemesine izin vermek için kullanabilir. Ayrıca, olumsuz çevrimiçi incelemelerin şeffaf bir şekilde raporlanması veya sosyal ağlarda rahatsız edici içeriğin raporlanması gibi “olumsuz” oylama vakaları için de kullanılabilir.

Mt. Gox - Enron

Ekibe göre, yöntemlerinin hem geleneksel denetim teknikleri hem de mevcut merkezi olmayan yöntemlere göre önemli avantajları var. Bir işletme bir üçüncü taraf tarafından denetlendiğinde, genellikle birkaç büyük hesaba odaklanır ve daha küçük olanları göz ardı edebilir.

DAPOL’ın mevcut dağıtılmış yöntemlere göre ana avantajlarından biri, gelişmiş gizliliktir:

“Özellikle, toplam toplamlara dahil olan bireylerin sayısını veya bu toplamlara dahil olduklarını doğrulayan kişi sayısını ortaya çıkarmaz.”

Mt. Gox kullanıcıları benzer bir araca erişebiliyordu, belki de düşüşü önlenebilirdi. Bu yeni protokol, yönetim açısından gerçekten bir yolsuzluk olmaması kaydıyla, şirketi bile kurtarabilirdi.

Görevinde Chalkias, denetçi Arthur Andersen'in, yanlışlarını örtmek için denetlediği şirketle anlaştığı Enron davasını ima ediyor. Üçüncü taraf ve merkezi olmayan denetimin birleşmesinin, hem Enron'un hem de Arthur Andersen'ın çöküşünü önleyebileceğini iddia ediyor.

Herkes denetçi olur

Chalkias'ın LinkedIn yayınına göre DAPOL’un en önemli özelliklerinden biri, herkese izin vermesidir:

“Kanıt doğrulamasına katılmak ve aynı zamanda daha önce var olmayan ekstra bir otomatik doğrulama aracı sağlar.”

Calibra Araştırma ekibi, bunun uygulamada nasıl çalışabileceğine bir örnek verdi:

“Bu teknolojiyi kullanan kanıtlayıcı kuruluş - örneğin bir banka veya borsa - toplam yükümlülüklerini birleştirilmiş imzalı şifreli değer olarak yayınlar. Bu şifreli değer, her bireyin dengesi eklenerek hesaplanır. Bakiyesi toplamda yer alan her bireye, dahil olduklarını doğrulamak için benzersiz bir “bilet” verilir. Bu “bileti” kullanarak bireyler, bakiyelerinin raporlanan numaraya dahil edilip edilmediğini özel olarak öğrenirler. Eğer dahil edilmezse, anlaşmazlıkların çözümü için kriptografik kanıt sağlayabilirler. ”

Calibra Araştırma ekibi, DAPOL'un Libra projesi içinde uygulanıp uygulanmayacağından ve nasıl uygulanacağından emin değil, ancak sayısız alan üzerinde derin bir etkisi olacağına inanıyorlar:

“Blockchain cüzdanları, finans, e-oylama, ekonomik veriler ve hatta halk sağlığı dahil olmak üzere DAPOL'un yararlı olabileceği çok sayıda alan olduğuna inanıyoruz.”

Ekip yakında kodlarını açık kaynak yapmayı bekliyor. Şu anda kriptografik ve sıfır bilgiye dayanıklı topluluklardan geri bildirim istiyorlar. Kod, projenin ileriye taşınmasına yardımcı olabilecek ek ortak çalışanlara açıktır.

 Son zamanlarda, projenin araştırma ekiplerinden biri, Bizans hata toleransını test etmek için yeni bir yöntem öneren bir makale yayınladı. ABD hükümeti tarafından baskı altına alınmasına rağmen, Lİbra orijinal vizyonundan geri çekilmeye, dönmeye ve uzlaşmaya zorlanmış olsa da, iyi finanse edilen ekipleri tarafından yürütülen araştırmalar daha büyük kripto topluluğuna fayda sağlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ