Facebook’un ana şirketi olan Meta Networks, günlük kullanıcı sayısında aralık ayının sonuna kadarki 3 aylık dönemde bir azalış olduğunu açıkladı.

Facebook’un ana şirketi olan Meta Networks, günlük kullanıcı sayısında aralık ayının sonuna kadarki 3 aylık dönemde bir azalış olduğunu açıkladı. Rakamsal olarak 2020 yılının aynı dönemine göre 1 milyon kişilik bir azalış söz konusu. Facebook 18 yıllık tarihinde ilk defa günlük kullanıcı sayısında böyle bir düşüş yaşıyor.

Meta Networks, Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi şirketleri elinde bulunduruyor. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, genç kulanıcılar başta olmak üzere hedef kitlelerinin rakiplerine yöneldiğini ve bu durumun şirketin satışlarına da etki ettiğini ifade ediyor.

TikTok ve YouTube rekabetine dikkat çeken Zuckerberg, ekiplerin oldukça iyi performans gösterdiğini ve ürünün çok hızlı büyüdüğüne işaret ederek, burada farklı olan şeyin TikTok’un daha şimdiden çok büyük bir rakip haline gelmesi olduğunu vurguladı.

2022 yılında Facebook için 10 milyar dolarlık bir küçülmenin mümkün olabileceği uzmanlarca belirtiliyor. Bu azalış elbetteki reklam gelirleri ile ilgili olacak gibi.

Bu bağlamda Meta’nın hislerinde yaşanan %20’lik bir gerilemenin nedeni bu yaklaşım olabilir. Bu durum Facebook’un piyasa değerinde 200 milyar dolarlık bir erimeye de yol açtı. Facebook önümüzdeki dönemde 27 ila 29 milyar dolar arasında bir gelir bekliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ