Facebook kripto para ve ICO reklamlarını yasakladı

Facebook'ta son zamanlarda artan yanıltıcı ve sahte kripto para birimi reklamlarına Facebook'a oldukça şikayet gitmiş ki, firma bu kararı almış. Dün (30 Ocak) yayınladıkları yeni karar ile yeni bir madde reklamcılık politikaları arasına eklendi. Yeni madde şu şekilde: "Reklamlarda, ICO ve kripto para gibi yanlış yönlendirici veya aldatmaya yönelik finansal ürünler veya hizmetler olmamalıdır."

Facebook yeni işletmelerin kolaylıkla ve uygun fiyatlara reklam verebildiği bir paylaşım platformu. Burada reklamverenler istedikleri özelliklere sahip kişilere rahatlıkla erişebiliyor. Böylece, yanıltıcı ve aldatmaya yönelik reklamverenler amaçlarına daha kısa sürede ulaşmayı başarıyor. Facebook, yeni aldığı bu karar ile kullanıcılarını bu tür aldatıcı reklamlardan korumayı amaçlıyor, ancak bunu nasıl bir sistem üzerinden takip edecek, ya da bir kripto paranın gerçekten aldatıcı olduğunu nasıl anlayacak? Yoksa Facebook bu tür reklamları tamamen mi yasaklayacak? Bizce, bu gelir kaynağından kolaylıkla vazgeçmeyecektir. Çünkü son zamanlarda projelerini Facebook üzerinden duyuran geliştiricilere kötü bir deneyim olacaktır.

Facebook Ürün Yönetimi direktörü Rob Leather, yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:

"İnsanların, aldatmadan uzak Facebook reklamlarıyla yeni ürünleri ve hizmetlerini keşfetmesini istiyoruz. Ayrıca, şu anda iyi niyetli olarak bir çok ICO ve kripto para reklamı yapan şirket var."

Facebook'un hali hazırda reklamcılık politikalarında bir çok yasaklı ürün ve hizmet var. Kripto parala ve ICO'ların d bu listeye dahil edilmesiyle, liste epey uzamış olacak. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ