Kripto para dünyası sıradan bir insanın yararına açılıyor ve insanları merkezi olmayan bir sistem içinde finansal olarak bağımsız hale getiriyor.

Facebook Libra Lansmanından Önce İnsanlar Arasındaki Güvenini Artırmak Zorunda Kalabilir

Kripto para dünyası sıradan bir insanın yararına açılıyor ve insanları merkezi olmayan bir sistem içinde finansal olarak bağımsız hale getiriyor. Ancak, herkes kripto paraların kullanımını yaymaya çalışan teknoloji şirketlerine güvenmiyor.

OMFIF [Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu] tarafından yayınlanan yakın tarihli bir araştırma raporuna göre, insanlar Facebook gibi teknoloji devlerinin aksine merkez bankalarını dijital para ihraç eden olarak tercih ediyorlar. Raporda, Ipsos MORI tarafından yürütülen bir ankete atıfta bulunuldu ve dünyanın dört bir yanından 13.000 katılımcıdan oluşan örnek bir anket yer aldı:

“Merkez bankaları, bu ankette dikkate alınan tüm parasal hizmet sağlayıcıları arasında en yüksek güven derecesine sahiptir, çünkü onlara güven duyduklarını açıkça ifade eden katılımcıların payı yüksek. Ödeme hizmeti sağlayıcıları (PayPal gibi şirketler) ikinci sırada yer alırken, bunu ticari bankalar, kredi kartı şirketleri ve arama motorları ve sosyal medya firmaları gibi büyük teknoloji şirketleri takip ediyor. ”

Facebook, kripto para birimi projesi Libra’yı 2019'da tanıttı, bu da bankasızlara yardım etmeyi amaçlayan bir proje. Bununla birlikte, bir dizi sorun ortaya çıktıktan sonra projesini durdurmak ve dünya düzenleyicilerine cevap vermek zorunda kaldı. Facebook’un Libra vizyonu geniş kullanıcı tabanından kaynaklansa da, anket para söz konusu olduğunda insanların merkez bankalarına daha fazla güvendiğine dikkat çekti. Merkez bankaları kamuoyu ile yüksek güven skorları kaydetmeye devam ederken, teknoloji şirketleri % 37 ile en az güven yüzdesini kaydetti.

Raporda ayrıca şu hususlara dikkat çekiliyor:

“Katılımcılar küresel olarak bir teknoloji veya kredi kartı şirketi tarafından, özellikle de gelişmiş ekonomilerden yanıt verenler tarafından verilen dijital paraya olan güven eksikliğini dile getirdiler.”

 Libra’nın düzenleyiciler tarafından incelenmesi, birçok ülkeyi yeni bir merkezi destekli dijital para birimi [CBDC] fikrine bakmaya teşvik etti. Çin, 2020 yılında piyasaya sürülmesi planlanan bir proje olan kendi dijital para birimi hakkında çeşitli duyurular yaptı. Çin'in daha rekabetçi bir şekilde adım atmasından sonra Japonya, Tayland ile ortak bir dijital para birimi başlatmak için bir işbirliği önerdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ