Mastercard, Facebook'un Libra arkadaşlarının pek çoğundan biriydi ve birçok üst düzey yatırımcı, düzenleyici kaygıları dile getirerek projeden geri çekildi.

Facebook Libra’sının  Finansal İçeriği Mastercard’ın Beklentilerini Karşılayamadı

Mastercard, Facebook'un Libra arkadaşlarının pek çoğundan biriydi ve birçok üst düzey yatırımcı, düzenleyici kaygıları dile getirerek projeden geri çekildi. Financial Times ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, Mastercard’ın İcra Kurulu Başkanı Ajay Banga, Libra Derneği’nin kilit üyelerinin “yerel yasalara tam olarak uymayan hiçbir şey yapmamaya” zorlanmayacağını iddia etti.

Banga, müşterilerini, kara para aklama ve veri yönetimini tanıyarak, titizliğini yapmak zorunda olduğunu belirterek, Terazi projesinden destek alan şirket üzerinde durdu. Ancak, İcra Kurulu Başkanı'na göre Libra biraz tereddütlü görünüyordu.

"Hepsi . . . Libra’nın ana taraftarlarıyla her görüştüğünüzde, 'Bunu yazılı olarak yazar mıydınız?' ifadelerini kullandım.

Güvenlik endişelerinin yanı sıra Mastercard, Libra’nın para kazanma ortamına da kuşkuyla yaklaşıyor. “Paranın nasıl kazanıldığını anlamadığınızda, sevmediğiniz şekillerde yapıldığını ortaya koyarsınız” diyor. Bu mevcut şüphelerin yanı sıra, Facebook, bir parasal bağlantı aracı olarak tescilli dijital cüzdan, Calibra’yı da piyasaya sürecek. Banga konuyla ilgili olarak ayrıca şu vurguyu yapıyor:

“Bu fedakar fikirden kendi cüzdanlarına geçti. Şunun gibiyim: "bu doğru gelmiyor". . . Mali içerik için, hükümet size bu [para biriminde] ödeme yapmak zorundadır, bunu anlayabileceğiniz bir araç olarak almanız gerekir ve bunu pirinç ve döngü satın almak için kullanabilmeniz gerekir. Eğer Libra [para] ile ödeme alırsanız. . . pirinç almak için kiloya geri dönen Calibra’ya gidiyor, bunun nasıl çalıştığını anlamıyorum. ”

Bununla birlikte, MoffettNathanson'dan ödeme analisti Lisa Ellis'e göre, Libra’nın lansmanına bakılmaksızın, blockchain tabanlı ödeme sistemi Mastercard gibi özel ağlar için “varoluşsal bir tehdit” oluşturabilir. Ancak Banga bu meydan okumadan endişe etmiyor, ancak İcra Kurulu Başkanı şöyle diyor:

 “Daha büyük ayakkabısı olan insanlar onları çıkaracak ve lanet olası kafanı yenecek. . . daha büyük bir banka, daha küçük bir bankadan daha fazla müzakere eder. Daha büyük bir tüccar, daha fakir bir tüccardan daha fazla pazarlık yapar. Daha büyük bir hükümet, daha küçük bir hükümetten daha fazla müzakere eder. Çin, Vietnam'dan farklı müzakere ediyor. Bu sadece gerçek. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ