Calibra, bir protokolün Byzantine Fault Tolerance’ı test etmek için yeni bir teknik hazırladı.

Facebook’un Calibra Ekibi Yeni Gelişmeleri Açıkladı

Calibra, bir protokolün Byzantine Fault Tolerance’ı test etmek için yeni bir teknik hazırladı.

Facebook’un Calibra ekibi, Byzantine Fault Tolerance veya BFT testi için yeni bir yöntemi özetleyen bir araştırma makalesi yayınladı.

“Twins” olarak adlandırılan Calibra’nın yeniliği, bir ağın BFT uygulamasını test etmek için hafif bir yöntem içeriyor

Calibra, BFT test stratejisine öncülük ediyor

Çalışma, BFT sistemleri “yirmi yılı aşkın bir süredir kapsamlı bir çalışma görmüş olsa da” alanın “BFT uygulamalarını test etmek için ilkeli bir stratejiden yoksun” olduğunu ileri sürmektedir.

Test yöntemi, Bizans davranışını taklit etmek için aynı kimliğe sahip iki node örneğini çalıştırır - “özveri, çifte oylama ve iç durumu kaybetme bunlara dahil”.

Calibra, Twins'in operatörünün “sistematik olarak Bizans saldırı senaryolarını ölçekli oluşturmasına, kontrollü bir şekilde yürütmesine ve istenen protokol özelliklerini kontrol etmesine” izin verdiğini ileri sürüyor.

BFT, Leslie Lamport, Robert Shostak ve Marshall Pease tarafından yazılan 1982 akademik makalesinden alınmış bir kavramdır.

Metafor, bir grup Bizans generali ve güçlerinin bir kaleyi çevrelediği ve saldırmaya hazırlandığı bir durumu açıklar. Başarılı olmak için, tüm taraflar aynı anda saldırmalıdır, ancak aralarında bir hain olduğunun farkındadırlar - bu, güçlerin birlikte hareket etmesini zorlaştırır.

Bir blok zinciri bağlamında, metafor, bir ağın, yanlış veya yanlış veri ileterek bozulmalara neden olmak isteyen kötü niyetli aktörlerin tehdidi arasında koordine etme arayışını ifade eder.

Bitcoin (BTC), ağ üzerinde kısa bir etki bırakmak için büyük bir kaynak yatırımı gerektiren proof of work madenciliği algoritması ile Bizans Fault Tolerance’a ulaşıyor.

Calibra ortak yaratıcısı ve yönetim kurulu üyesi David Marcus, tweet attı:

“İşteki en büyük sevinçlerimden biri, sektördeki en parlak ve en yetenekli insanlarla çalışmak. İşte güçlü araştırma ekibimizin BFT uygulamalarını test etmek için son teknoloji ürünü çalışmalar söz konusu  diyor.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ